U Tivtu predstavljeni „Nova misao“ i „Hrvatski glasnik“

30/04/2014
Share/Save

Sinoć su u tivatskoj Galeriji ljetnjikovca „Buća" pred brojnom publikom predstavljena dva časopisa-novosadska „Nova misao", časopis za suvremenu kulturu Vojvodine i glasilo Hrvata Crne Gore „Hrvatski glasnik".

Na prezentaciji su govorili Tripo Schubert,  član Upravnog odbora HGD-a Crne Gore  i uredništva „Hrvatskoga glasnika", zatim Budimir Damjanović, član Savjeta Agencije za elektronske medije Crne Gore, a ovom prilikom izaslanik direktora Direktorijata za medije i pomoćnika ministra kulture Crne Gore Željka Rutovića, i na kraju, glavni i odgovorni urednik „Nove misli" Mirko Sebić.

Među brojnim posjetiteljima predstavljanju časopisa nazočili su i konzul RH Hrvoje Vuković, direktor Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Safet Kurtagić, potpredsjednica HNV-a i koordinatorica Odbora za kulturu HNV-a Ljerka Sindik, član Vijeća Ilija Janović, tivatski župnik don Milidrag Janjić, kao i predsjednik NVO-a Galaxy  Erfat Mulić.

U glazbenom dijelu programa nastupila je mješovita klapa „Veterani vazda mladi".

Uvažene goste i publiku na početku je u ime organizatora, Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore,  pozdravio  predsjednik Vijeća Zvonimir Deković. Moto ove promocije „Granica identiteta- identitet granice“  približio je kroz pojam identiteta kulture i kulturnog identiteta i prizmu duge i njezinih boja.  „Naime, razlikujemo svaku boju posebno, ali ne možemo odrediti granice tih boja koje se utapaju jedna u drugu. Mislim da je upravo taj dio kulture koji ne može biti omeđen regionalnim, pa ni državnim granicama, onaj dio koji je opće dobro i predstavlja jednu od najljepših univerzalnih vrednota.  „Vojvodina, Istra i Boka kotorska- toponimi miješanja kultura i identiteta, koji su upravo zbog svoje multikulturalnosti umreženi prezentacijom „Nove misli“ regije su sadašnjih država, a nekadašnjih republika i pokrajina bivše zajedničke države, a promocijom ovih dvaju časopisa – „Nove misli“ i „Hrvatskoga glasnika“ željelo se  pokazati da „tematika kojom se časopisi bave nadilazi regionalne i političke granice Vojvodine, Srbije i Crne Gore" – istakao je predsjednik Vijeća  u svom obraćanju na početku večeri.

O nastanku, temama,  inicijalnoj ideji i nakani „Hrvatskoga glasnika“, čiji je prvi broj promoviran upravo u Tivtu u siječnju 2003. godine, govorio je  član Uredništva Tripo Schubert .

„Uredništvo časopisa je uređivačku politiku koncipiralo poštujući načela nacionalne, kulturne, duhovne i vjerske snošljivosti, nastojeći da Glasilo bude informativno, koje će unaprijeđivati odnose među narodima i narodnostima u Crnoj Gori, i raditi na jačanju veza između Crne Gore i Republike Hrvatske.„

U Glasniku se posebno obrađuju teme koje promoviraju bogatu povijesnu kulturnu baštinu Boke kotorske, nastojeći pritom otrgnuti od zaborava sve poznate ličnosti iz područja  pomorstva, umjetnosti, vjerske tradicije, znanosti, književnosti, sporta- čulo se između ostaloga u izlaganju Tripa Schuberta.

Budimir Damjanović posebno se osvrnuo na koncept kulture identiteta i kulturnog identiteta, pritom ističući da je to proces “u kojem se direktno sučeljavaju potrebe za univerzalizacijom, a ne hijerarhizacijom pojedinih kultura, kao i neminovnost poštovanja svih posebnosti jer to vodi do kulturnih vrijednosti i potvrde osobnog identiteta svakoga od nas."

„Ljudi jednostavno osjećaju potrebu za identitetom koji će ih razlikovati od drugih. U nastojanju i strahu da ne izgube identitet, oni sami izgrađuju razlike. A bez razlika, kulturnih, nacionalnih, osobnih, vjerskih nema identiteta, jer razlike, uz jednakost, konstituiraju identitet“ . A integrativna komponenta časopisa „Nova misao“ je zaslužna za ideju da se on predstavi i u Tivtu- tako bi se ukratko moglo sažeti izlaganje Budimira Damjanovića, člana Savjeta Agencije za elektronske medije Crne Gore.

Kultura ne posjeduje i nema granice- idejni je moto časopisa „Nova misao“, istakao je  glavni urednik Mirko Sebić.  „Kultura jedno istinsko upućivanje u komunikaciju i doticanje drugog koji sjedi ispred vas“.

„Nova misao“  je dvomjesečnik, koji je prepoznatljiv po svom vizualnom identitetu- kako po formatu long play ploče, tako i po raskošnom dizajnu i fotografiji. Ovaj dvomjesečnik, koji financira Sekretarijat za kulturu  i Pokrajinsko izvršno vijeće Vojvodine, pojavio se prije nešto manje od četiri godine, s idejom da bude kulturna platforma Vojvodine, i šire, i da pomogne i inicira kreiranje kulturne politike. To je bilo ostvarivo jedino uz dobru i otvorenu komunikaciju prema mjestima, odnosno kulturnim toponimima koji su bliski Vojvodini. Istra, a ni Boka, joj svakako terenski nije bliska, ali ih povezuje multikulturalnost i Boka privlači nekom čudesnom, intrigantnom, zagonetnom kulturno- intelektualnom mističnošću, kako ju je definirao Sebić, koja na taj čudan način komunicira i s vojvođanskom ravnicom te stoga nije čudno što je za toponim prezentacije časopisa upravo odabrana i Boka, odnosno Tivat. 

Sebić je na kraju izlaganja istakao da se ne bi bavio kulturom i uredništvom časopisa za kulturu kad ne bi vjerovao u to što radi.

Nakon prezentacije, otvorena je i izložba naslovnih stranica "Nove misli", koje su u bijelom galerijskom prostoru djelovale vrlo impresivno.

Prezentacija i izložba naslovnica održane su u organizaciji Hrvatskoga  nacionalnog vijeća Crne Gore i Uredništva „Nove misli“, uz pokroviteljstvo Centra za kulturu Tivat.

A.V.