Posjet izaslanstva Hrvata iz Crne Gore Republici Hrvatskoj
Izaslanstvo predstavnika Hrvata u Crnoj Gori, u čijem su sastavu bili: Marija Vučinović, predsjednica Hrvatske građanske inicijative , ministrica bez portfelja u Vladi Crne Gore i članica Izvršnoga odbora hrvatskoga nacionalnog vijeća; Ljerka Dragičević, zastupnica u Skupštini Crne Gore ispred Hrvatske građanske inicijative i članica HNV-a i Zvonimir Deković, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore, boravilo je proteklog tjedna u službenom posjetu Zagrebu, kojom su se prigodom susreli s dužnosnicima i predstavnicima iz političkog i kulturnog života matične države.
SASTANAK U DRŽAVNOME UREDU ZA HRVATE IZVAN RH
Prvoga dana službenog posjeta, 13. 11., posjetili su Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske gdje su ih primili predstojnica Ureda Daria Krstičević i Milan Bošnjak, načelnik Sektora za provedbu programa i projekata Hrvata izvan Republike Hrvatske sa suradnicima. Tijekom susreta, koji je protekao u iznimno ugodnom ozračju, najviše je bilo riječi o modalitetima daljnjeg unaprijeđivanja položaja hrvatske manjine u Crnoj Gori.
SASTANAK S PREMIJEROM MILANOVIĆEM
Tijekom prijepodneva izaslanstvo Hrvata iz Crne Gore susrelo se i s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske, Zoranom Milanovićem, te ga upoznali s aktivnostima koje provode u Crnoj Gori i pitanjima koja se tiču Hrvata u Crnoj Gori. Predstavnici hrvatske manjine upoznali su premijera Milanovića s aktivnostima koje provode u Crnoj Gori te s otvorenim pitanjima tamošnjih Hrvata. Izrazili su zadovoljstvo iskoracima koje je Republika Hrvatska napravila u posljednje dvije i pol godine u odnosu na pripadnike hrvatskog naroda izvan domovine pa tako i prema Hrvatima u Crnoj Gori. Osobito su naglasili važnost osnivanja Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske kao središnjeg tijela. Naglašeno je da je navedeni Ured, koji je Vlada RH osnovala upravo s tom svrhom da bude zadužen za problematiku pripadnika hrvatskoga naroda izvan matične države, referentno mjesto i adresa na koju se pripadnici hrvatske manjine trebaju obraćati za pomoć i suradnju.
Predsjednik Vlade Zoran Milanović naglasio je da će Vlada Republike Hrvatske nastaviti pružati svekoliku potporu hrvatskoj nacionalnoj manjini u Crnoj Gori, te je u tom pogledu posebno istaknuo sporazum o zaštiti manjina između dviju zemalja.
Sastanku je nazočila i Daria Krstičević, predstojnica Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
SASTANAK U SABORSKOME ODBORU ZA HRVATE IZVAN REPUBLIKE HRVATSKE
Naša delegacija boravila je i u službenom posjetu saborskome Odboru za Hrvate izvan RH, kojom se prigodom susrela s predsjednikom Odbora, Ivanom Šukerom, sa suradnicima.
SUSRET S PREDSTAVNICIMA CRNOGORACA U HRVATSKOJ
Istoga dana je predstavnike Hrvata iz Crne Gore ugostio Tajnik Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske i Vijeća crnogorske nacionalne manjine Zagreba, Danilo Ivezić. Susret je protekao u iznimno ugodnom i prijateljskom ozračju, a svakako je najviše riječi bilo o planiranim književnim projektima koji bi bili poveznica između dva naroda i zajednice- crnogorske u Hrvatskoj i hrvatske u Crnoj Gori.
Zahvaljujući Nacionalnoj zajednici Crnogoraca Hrvatske i Vijeću crnogorske nacionalne manjine Grada Zagreba knjižnica “Ljudevit Gaj” u Donjoj Lastvi je bogatija za nekoliko vrijednih izdanja, među kojima izdvajamo monografiju o proslavljenom crnogorskom i hrvatskom redatelju i oskarovcu Dušanu Vukotiću.
DVADESETI FORUM MATICE ISELJENIKA
Predsjednik Hrvatskoga nacionalnog vijeća, Zvonimir Deković, narednoga je dana sudjelovao na jubilarnom, dvadesetom po redu, Forum hrvatskih manjina iz zemalja u okruženju, na kojemu su se okupili predstavnici hrvatskih manjina iz Crne Gore, Italije, Mađarske, Makedonije, Slovačke, Slovenije, Srbije, kao i predstavnici nadležnih državnih tijela i institucija Republike Hrvatske. Tema ovogodišnjeg skupa je bila: „Hrvatska kulturna baština je i kulturna baština hrvatskih manjina u europskim državama- kako Republika Hrvatska može pridonijeti njezinom očuvanju“.
Nakon pozdravnih, uvodnih riječi i izlaganja predstavnika svih hrvatskih manjina iz zemalja u okruženju, organiziran je panel, gdje su predstavnici hrvatskih manjina i relevantnih institucija izložili svoje stavove.
Ovogodišnji, 20. Forum okupio je jedanaest čelnika manjinskih hrvatskih asocijacija iz sedam europskih država.
SUSRET S UGLEDNICIMA IZ KULTURNOG I JAVNOG ŽIVOTA
Kao svojevrsni predah od službenih sastanaka na najvišoj razini bio je susret gospodina Dekovića s predsjednikom Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809- podružnica Rijeka, Tomislavom Brguljanom i dr. sc. Vandom Babić sa Sveučilišta u Zadru, kojom je prilikom dogovorena suradnja s Hrvatskim nacionalnim vijećem na kulturnom, ali i edukativnom planu.
Dolazak u Hrvatsku izaslanstvo hrvatske nacionalne manjine iskoristilo je i za susret s Velimirom Viskovićem, predsjednikom Društva pisaca Hrvatske, i Mani Gotovac, poznatom kazališnom djelatnicom te odnedavna i spisateljicom. Najviše riječi bilo je o mogućoj suradnji i projektima vezanim za promociju književnih djela.
Navedeni susreti i sastanci protekli su na najvišoj državnoj razini i u iznimno pozitivnom ozračju, te su ispunili sva očekivanja našeg izaslanstva. Okosnica susreta bile su aktivnosti i mogućnosti u cilju daljnje uspješne suradnje s matičnom državom na dobrobit hrvatske manjine u Crnoj Gori. Na tom je tragu, svakako, i podupiranje što bržeg ulaska Crne Gore u euroatlanske integracije.
Ana Vuksanović