PREDSTAVLJENA MONOGRAFIJA HKD "LJUDEVIT GAJ"-DONJA LASTVA, BISER LASTOVSKE KULTURNE BAŠTINE
Proteklog je vikenda u Domu kulture "Josip Marković" u Donjoj Lastvi predstavljena vrlo značajna monografija za pregled kulturno-povijesne baštine Gornje i Donje Lastve i Boke-monografija Hrvatsko kulturno društvo "Ljudevit Gaj"-Donja Lastva autorice mr. Anite Mažibradić.
Navedena monografija izišla je u nakladi Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore, a njezino je izdavanje u cijelosti financirao Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.
Pored autorice o monografiji su govorili i povjesničarka umjetnosti mr. Marija Mihaliček te Adrijan Vuksanović, predsjednik HKZ–Dux Croatorum i član HNV-a .
Brojnim se posjetiteljima na početku večeri obratio direktor Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore, Safet Kurtagić, koji je govorio o funkciji i značaju Fonda, a ovom je prigodom ponovno naglasio da će Fond i dalje nastojati pomagati manjinama u realizaciji projekata koji su od značaja za užu i širu zajednicu. "Za posljednjih šest godina Fond je za projekte hrvatske manjinske zajednice izdvojio oko 300 tisuća eura, što je prosječno oko 50 tisuća godišnje. Podržali smo oko 50 hrvatskih projekata" - rekao je direktor Kurtagić.
Nakon direktora Fonda publiku je u ime organizatora, nakladnika i redaktora izdanja, Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore i Hrvatske krovne zajednice “Dux Croatorum“, pozdravio Adrijan Vuksanović, te na svojevrstan način uveo u prezentaciju same monografije kazujući o nacionalnom, kulturnom i vjerskom identitetu i opstojnosti hrvatskoga naroda na ovim prostorima unatoč brojnim kulturama i civilizacijama kojima je uglavnom uspješno odolijevao , a toj tvrdnji govori u prilog i činjenica da je Kulturno društvo "Ljudevit Gaj" u to doba bilo tek jedno od 50-ak društava s hrvatskim predznakom, što znači da se hrvatska manjinska zajednica nije asimilirala, već sačuvala svoj identitet. Zatim je govorio i o nedavnoj obnovi Doma kulture u Donjoj Lastvi, kao i o crkvi svetoga Roka i osobnim reminiscencijama na zvonik istoimene crkve.
Predstavljajući monografiju, koja mu se na "prvi dojam nije učinila impresivnom”, ali ga je naposljetku, nakon pažljivog iščitavanja autorica demantirala.
To je odlika nepretencioznog, minucioznog i poetsko-prozaičnoga stila mr. Mažibradić, dozvolit će te i malu indiskreciju mene kao lektorice navedene monografije, koji se ne bazira tek na pukom navodjenju mnoštva podataka i imena, već na osobnim pričama iza tih brojki i imena, ispričanih i dočaranih autoričinim ogromnim trudom i nesebičnim zalaganjem.
Vuksanović je kazao da ga je iznenadilo i fasciniralo da su Lastovljani u to vrijeme slali rođendansku čestitku dr. Mačeku, kao i obilježavali obljetnicu hrvatske himne, a da ga posebno veseli da su u gradnji katoličke crkve sudjelovali i braća pravoslavci, što znači da je ovaj prostor živio zajedništvom. Gradnja zvonika trajala je nepunih godinu dana, što je za ono doba bio fascinantan podatak.
Povjesničarka umjetnosti mr. Marija Mihaliček vrlo je koncizno, precizno, informirano, studiozno i biranim riječima govorila o navedenoj monografiji. "Monografija je svjedočanstvo o jednom segmentu kulturne povijesti Boke kotorske, ali i o svakodnevnom životu mještana Donje Lastve. Prvi utisak koji se nameće je entuzijazam žitelja i velika ljubav prema glazbi. Hrvatsko kulturno društvo ”Ljudevit Gaj” je imalo samostalne nastupe i česte koncerte za šest godina svog postojanja. Redovni su bili nastupi u crkvi svetog Roka u Donjoj Lastvi. Društvo je njegovalo i duhovnu i svjetovnu glazbu. Monografija nam omogućuje da zavirimo i osjetimo atmosferu života u Lastvi tridesetih godina prošlog stoljeća. Predznak hrvatsko dobilo je 1940. godine, godinu dana prije prestanka rada zbog poznatih događaja" – istakla je Marija Mihaliček.
Gospodja Mihaliček napominje kako nas autorica podsjeća da se u naselju Gornje i Donje Lastve život arhivski može pratiti više od 6 stoljeća. Osim poznatih faktografskih podataka, preslika dokumenata, izvadaka iz sjednica Skupština Društva, naišla je i na brojne kuriozitete iz privatnog i kulturnog života ljudi onoga vremena. Tako saznajemo da im je trebalo nevjerojatnih šest mjeseci da doputuju do Dubrovnika. Pjevačko društvo “Ljudevit Gaj” ima svoje važno mjesto među društvima u Boki koja su u svojim imenima čuvala uspomenu na znamenite osobe iz hrvatske povijesti, navela je prilikom prezentacije monografije povjesničarka umjetnosti mr. Marija Mihaliček.
Autorica monografije, mr. Anita Mažibradić, inače profesor romanskih jezika i dugogodišnja djelatnica Istorijskoga arhiva iz Kotora, vidno dirnuta pažnjom i biranim riječima prethodnika, svoje je obraćanje započela izražvanjem svoje velike ljubavi i naklonosti prema rodnoj Boki, u koju se nakon dvadeset godina izbivanja vratila 1981. godine. Tad se takoreći ponovno zaljubila u nju i shvatila njene prirodne, kulturne vrijednosti i ljepote. "Inicijativa za pisanje monografije o Društvu nije bila moja nego Zvonimira Dekovića i ja sam mu zbog toga zahvalna. Deković je spasio bogatu dokumentaciju što je meni znatno olakšalo rad. Poštovala sam kronološki red zbivanja. Želim naglasiti da prošlost treba gledati iz ugla te iste prošlosti. Sve ostalo je legenda. Iz knjige se vidi bogatstvo kulturnoga i duhovnoga života u Lastvi, a provijava i ogromna želja Lastvoljana da sačuvaju svoj nacionalni identitet, ne ugrožavajući druge" – istakla je autorica.
"Lastva, i Gornja i Donja-to su ljudi, radišni i vrijedni, oduvijek sa smislom za društvena okupljanja i kulturnim stvaralaštvom, od davnina glazbom ponešeni, svjedoče o tome kulturna društva i ustanove", zaključila je mr. Mažibradić.
Predstavljanju monografije nazočili su konzul Republike Hrvatske u Kotoru Hrvoje Vuković, ministar savjetnik u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Crnoj Gori Tvrtko Kačan, direktor Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore Safet Kurtagić, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Zvonimir Deković, predsjednica podgoričke podružnice HGD-a dr. Svjetlana Zeković, potpredsjednica HNV-a i tivatske podružnice HGD-a Ljerka Sindik, nekolicina članova Vijeća, don Nikola Majić, dr. Andjelko Stjepčević, predstavnici medija i mnogi drugi.
U glazbenom dijelu programa nastupio je VIS "Lungomare" iz Kotora.
A.V.
Foto: Radio Dux