Predstavnici Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore sudionici projekta Eco Heritage Task Force u organizaciji Hrvatske matice iseljenika
Mlade suradnice i predstavnice Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore, Marina i Tamara Bogdanović, sudionice su ovogodišnjeg projekta Eco Heritage Task Force u organizaciji Hrvatske matice iseljenika.
Marina Bogdanović, studentica psihologije na zadarskom sveučilištu i članica Hrvatskog građanskog društva Crne Gore dugogodišnja je suradnica i HNV-a i promoter tradicije i kulture Hrvata sa područja Boke kotorske među mladima diljem svijeta.
Tamara Bogdanović aktivna je članica Hrvatske građanske inicijative Crne Gore i sudionik mnogih kulturnih manifestacija i promocija hrvatske kulture Boke diljem Republike Hrvatske.
Ove dvije predstavnice sudjelovati će na ovogodišnjem projektu Eco Heritage Task Force u organizaciji Hrvatske matice iseljenika i tijekom radnog i kulturnog programskog dijela projekta predstaviti hrvatsku nacionalnu zajednicu iz Crne Gore, kao i djelovanje mladih u sklopu Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore.
Projekt je organiziran u cilju uključivanja mladih hrvatske nacionalnosti iz raznih zemalja svijeta koji će raditi na zaštiti okoliša i upoznavanju hrvatskoga prirodno-spomeničkog i kulturno-povijesnog prostora.
Ove godine domaćin je Primorsko-goranska županija gdje su planirani i poslovi pružanja pomoći samačkim domaćinstvima u Fužinama zajedno s volonterima Crvenog križa.
Mjesta na kojima će sudionici raditi su Fužine i otok Cres, a voditeljica projekta je Nives Antoljak.
Boravak svih sudionika financiran je od strane Hrvatske matice iseljenika, dok putne troškve za naše predstavnice donira Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore.
Promotivne materijale kojima će naše predstavnice prikazati zemlju iz koje dolaze donirali su Turistička organizacija Tivta i Kotora.
Povijest projekta:
Začet u jeku hrvatskih ratnih stradanja 1992. godine, iseljenička je mladež nastavila održavati TASK FORCE i u mirnodopsko vrijeme. Dosad su uspješno ostvareni projekti u Voćinu, Gornjem Brgatu kraj Dubrovnika, Skradinu, Daruvaru, Istri, na Plitvičkim jezerima, na otočiću Galovcu kraj Zadra, u Arboretumu u Trstenom, Motovunu, Zaostrogu, Stonu, Puli i Bakru s arheološkim nalazištima u Crikvenici, Novom Vinodolskom i Hreljinu, Kaštelima te Bjelolasici, Koprivnici, Dugoj Resi, Rovinju, Stonu, Murteru, Međimurskoj županiji, na otoku Visu, Šibeniku, NP Krka i Nin.
Prepoznavši vrijednost ovoga programa svake se godine hrvatskoj mladeži iz iseljeništva i predstavnicima hrvatskih nacionalnih manjina iz susjednih zemalja pridružuju i njihovi prijatelji iz cijeloga svijeta.