Promocija brošure i karte Dubrovačko-neretvanske županije i Boke Kotorske: “KRAJODRAZI”
Promocija brošure i karte prekograničnog područja Hrvatske i Crne Gore organizirana je u srijedu, 28. siječnja 2015., kao peta tj. završna aktivnost kampanje „Dani krajolika“ u sklopu EU projekta “Baština – pokretač razvoja” u Hrvatskoj.
Radi se o izradi zajedničkog edukativno-promotivnog materijala (karta i brošura) koje obrađuju krajolik, prirodnu i kulturnu baštinu područja Dubrovačko-neretvanske županije u Hrvatskoj i Boke kotorske u Crnoj Gori. Brošura i karta je namijenjena institucijama s prekograničnog područja u Hrvatskoj i Crnoj Gori, te građanima i turistima kako bi se informirali o vrijednosti krajolika i baštine u regiji, tj. na području Dubrovnika i Boke kotorske.
Osnovna tema Projekta “Baština-pokretač razvoja” su prirodni i kulturni krajobrazi koji nisu zaštićeni zakonom i ne uživaju zakonsku zaštitu, a izloženi su degradaciji i promjenama. Oni odražavaju ukupnost života na nekom prostoru, stoga je odlučeno prezentirati ukupne krajobraze pojedinih regionalnih cjelina unutar širih prekograničnih regija Dubrovačko-neretvanske županije i Boke kotorske.
Opisi u brošuri su u stvari citati književnika, putopisaca, pjesnika koji su posjetili ovaj kraj ili žive u njemu. Na taj način valorizirani su i učinjeni dostupnima literarni tekstovi o krajoliku prekograničnog područja kao nematerijalna baština. Biranim citatima, pridružene su fotografije i reprodukcije slika raznih autora, koje su vezane za ovo područje.
Karta je rađena kao doživljaj, a izrađena tehnikom digitalnog kolaža i prikazuje ukupnost svih vidova baštine.
Krajolici se čitatelju i gledatelju prenose kao tuđi doživljaj, te se potiče čitatelje da kroz umjetničku impresiju primijete ono nevidljivo i dožive do sada nedoživljeno.
Kampanja Dani pejzaža/krajolika se paralelno odvijala u Hrvatskoj i Crnoj Gori i različitim aktivnostima za cilj je imala skrenuti pažnju najšire javnosti na vrijednosti i potencijale prirodnog i kulturnog nasljeđa, kao i kulturnog pejzaža prekograničnog područja Boke kotorske i Dubrovačko-neretvanske županije, s posebnim osvrtom na onaj dio nasljeđa koji ne uživa zakonsku zaštitu, izložen je degradaciji i promjenama, a odražava ukupnost života ovog područja i nosi njegovu kulturološku posebnost.
U tom kontekstu, zajednički edukativno-promotivni materijal- karta i brošura, obrađuju pejzaž i prirodnu i kulturnu baštinu prekograničnog područja na način prijemčljiv jednako za nadležene institucije dviju zemalja, koliko i za građane i turiste. Opisi u brošuri u stvari su citati književnika, putopisaca, pjesnika, koji su posjetili ovaj kraj ili su živjeli i žive u njemu, čime su učinjeni dostupnima i promovisani kao nematerijalna baština literarni radovi inspirisani posebnošću ovog prostora. Opisima su pridružene odgovarajuće fotografije i reprodukcije radova raznih autora. Karta je rađena kao doživljaj, a izrađena tehnikom digitalnog kolaža prikazujući ukupnost svih vidova baštine.
Na promociji su govorili urednici i promoteri brošure- Davor Mojaš, hrvatski novinar i književnik, arhitekt Marija Nikolić iz KZU Napredak Gornja Lastva, jednog od crnogorskih partnera na projektu, konzervatorica-restauratorica Jasminka Grgurević iz Kotora, Maja Nodari, savjetnica Ministarstva kulture RH- Konzervatorski odjel u Dubrovniku, Mašo Čekić, novinar i publicist, osnivač tivatskoga Žučenica festa, i Nora Mojaš.
U sklopu promocije Studentski teatar Lero izveo je tekst Milana Milišića “Stupica vremena” iz predstave “Mjesečina za Lady Magbeth”.
Više pročitajte na http://www.zzpudnz.hr/