Uspješni 17. Forum hrvatskih manjina
U organizaciji Hrvatske matice iseljenika u njezinim prostorima je 16. prosinca 2011. godine održan 17. Forum hrvatskih manjina. Riječ je o stručnom godišnjem skupu na kojem se razmatra status, problematika i aktualnosti vezane uz hrvatske manjine u europskim državama. Hrvatske nacionalne manjine žive u 12 europskih država i broje više stotina tisuća pripadnika. Tema ovogodišnjeg skupa je bila Hrvatske zajednice u europskim zemljama:mogućnost ostvarivanja manjinskih prava u domicilnim državama. Zagrebački skup okupio je vodeće predstavnike hrvatskih manjina iz osam europskih zemalja: Austrije, Crne Gore, Mađarske, Makedonije, Rumunjske, Slovačke, Slovenije i Srbije. Forum im je pružio prigodu za uzajamno bolje upoznavanje, informiranje, savjetovanje, te jačanje međusobne suradnje. Glavni uvodničar i moderator skupa bio je dr. sc. Božo Skoko, docent na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
Pozdravno slovo nazočnima, prije sveg, predsjedniku RH, prof. dr. sc. Ivi Josipoviću koji je svojom nazočnošću uveličao ovaj Matičin tradicionalni skup, uputila je ravnateljica HMI-a, Katarina Fuček, koja je ujedno i otvorila Forum.
-Od osnutka do danas HMI je bila spona s Hrvatima izvan domovine. U različitim povijesnim okolnostima radila je na očuvanju i njegovanju hrvatskog jezika, te na njegovanju i vrjednovanju tradicijske kulture. Matica putem stalne suradnje i stalnih komunikacijskih kanala kao što su mjesečnik Matica, Godišnjak, a u novije vrijeme i web portal, ima vezu s iseljeništvom, no susreti i živa riječ i posjete hrvatskim zajednicama u svijetu i obratno, podiglo je učvršćenju i povezivanju, što je najbolji most među ljudima, istaknula je, između ostaloga, Matičina ravnateljica.
Uslijedila su potom izlaganja predstavnika manjina, Miše Heppa, predsjednika Hrvatske državne samouprave, Mađarska i Mate Groznice, vijećnika Nacionalnog vijeća hrvatske nacionalne manjine i pomoćnika pokrajinskog tajnika za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice u Vladi Vojvodine. Nakon zanimljivih izlaganja prisutne goste i sudionike pozdravio je predsjednik RH.
-Hrvatske manjine u europskim zemljama su bogatstvo i vi ste s dvostrukim identitetom to bogatstvo, koje dijelite s nama i s građanima zemalja u kojima živite. Zahvalni smo svima vama koji radite u manjinskim zajednicama s puno truda, često bez naknade i zadivljuje to što radite. Nemojmo da se izgubi taj entuzijazam, rekao je između ostaloga predsjednik RH, te je naglasio kako je temeljna pravo i poveznica jezik koji treba očuvati i njegovati.
Nazočne su pozdravili dr. sc. Jasmina Kovačević-Čavlović, načelnica Odjela za hrvatske manjine u inozemstvu, Milan Bošnjak, viši stručni savjetnik iz Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, a obratio im se i dr. sc. Budislav Vukas, umirovljeni profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te dr. sc. Igor Kanižaj, docent na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, koji su svojim izlaganjima doprinijeli ovom skupu.
Svoja viđenja položaja manjina u domicilnim državama iznijeli su Miroslav Franović, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore (Tivat), Jelka Perušić, potpredsjednica Hrvatskog kulturnog društva u Gradišću (Željezno), Slobodan Gera, glavni urednik časopisa „Hrvatska granćica“ Zajedništvo Hrvata u Rumunjskoj (Karaševo). Tuga Tarle, savjetnica Veleposlanstva RH u Slovačkoj predstavila je Hildu Miterpach, zastupnica hrvatske manjine u Komisiji Ureda Vlade Slovačke Republike i Maria Fogla, tajnika Hrvatskog kulturnog saveza u Slovačkoj. Zatim je uslijedilo izlaganje Sonje Čreslovnik, tajnice Zajednice Hrvata u Makedoniji (Skopje), te predstavnika Slovenije, Mije Stanka, dopredsjednika Saveza hrvatskih društava u Sloveniji (Ljubljana). Nakon izlaganja uslijedila je rasprava, te zaključne riječi koje je sudionicima uputila ravnateljica HMI, Katarina Fuček.
Preuzeto sa: www.matis.hr