Promocija zbirke “TU SU”
Otvoren prostor za ljude kojima je poezija mjera vremena i života.
PODGORICA-U Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović“ predstavljen je pregled mlađeg pjesništva u Crnoj Gori sa rječitim naslovom „Tu su“. Knjigu je objavio Centar za razvoj kulture manjinskih naroda Crne Gore (CEKUM). Autori čija su se poetska ostvarenja u njoj našla su Hana Rastoder, Šejla Hot, Rebeka Čilović, Maja Grgurović, Tamara Simović, Mitar Đukanović, Anđela Radovanović, Ane Spahić, Irina Lakić, Samir Adžović, Tijana Rakočević, Mirza Lekić, Damjan Pejanović, Boško Laketić, Flura Mustafa, Amra Tahirović, Amina Kuč, Haris Zekić, Sead Šahman i Anita Grgurević. Predstavili su je priređivači, Bogić Rakočević i Vlatko Simunović.
Pjesnički zbir
Naglašavajući da je za svaku književnost važna njena povremena sistematizacija i (pr)ocjena, posebno kada je riječ o određenim periodima, Bogić Rakočević je podsjetio da postoje različiti pristupi, a kada se radi o mlađem pjesništvu u Crnoj Gori, ono je možda ponajmanje posmatrano kroz prizmu strožijeg izbora i vrednovanja u korpusu ukupnih poetičkih tokova. – Svakako nije sagledavano kroz ambijentalnu vizuru koja sadrži cjelokupni pjesnički zbir, odnosno onaj na području Crne Gore. Otuda je ovo prva panorama mlađeg pjesništva koja ima multinacionalni karakter. U njoj su obuhvaćeni bošnjački, odnosno muslimanski, hrvatski, albanski, srpski i crnogorski autori, a poseban akcenat dat je na bošnjačke pjesnike koji predstavljaju prijatno iznenađenje i važan faktor na ovdašnjoj pjesničkoj sceni – istakao je Rakočević.
Pitanje I odgovor
Vlatko Simunović je rekao da prvi pregled mlađeg pjesništva u Crnoj Gori iza naslova „Tu smo“ pokreće mnogo pitanja. Dao je odgovore na neka od njih, posebno na pitanje zašto takav pokušaj sistematizacije. – Zato što je pjesništvo danas, čini mi se više nego ikada od kada se postavlja obeshrabrujuće pitanje njegove svrhe i sudbine – umijeće na rubu ljudskih interesovanja. Prozaična vremena ne ištu fine treptaje i istančana pitanja na kojima insistira lirizam. Zato je bilo nužno da se među koricama jedne knjige sretnu I sučele ljudi kojima je pjevanje mjera vremena i života. Neki od njih, za sada, samo kao mogući pjesnici. Drugi kao mladi pjesnici s glasom- kazao je Simunović.
Nije grupni snimak
On je naglasio da su ostvarenja koja su ušla u taj „presjek pjesništva“ kvalitativno heterogena i da knjiga „Tu su“ nije nekakav grupni snimak na kome se smješkaju istomišljenici.
– Dio poetskog materijala na neposredan način otkriva intimu jednog pokoljenja, njegove nedoumice, sumnje i stavove, njegove emocije. To je ona, za mlade ljude karakteristična, poezija duboko prožeta premišljanjima o mjestu čovjekovom u svijetu. Tu se pjeva o varljivosti života, nespokoju, mutnim slutnjama, nedosegnutim muškarcima i ženama. Osnovna zamjerka -pjeva se bez jasno artikulisane lične melodije koja bi bila odgovor na maksimume radosti I maksimume bola karakteristične za mladost, pjeva se sa i za mladost karakterističnim jasnim podešavanjima ka tuđemu. Drugi dio čine ostvarenja autora koji su odoljeli pasivnom podavanju tuđim talasima i imaju svoju maternju melodiju. To su autori koji već imaju ključ svoje tajne. Njihove su estetske tvorevine zrele i činile bi čast i serioznijim izborima od ovoga čiji smo priređivači ja i gospodin Rakočević – kazao je Simunović.
Autor: A.Đ.
Izvor: Pobjeda