Škola hrvatskog jezika i kulture u Boki Kotorskoj briše granice
Skala radio:
Hrvatski jezik i kulturu u Kotoru i Tivtu pohađa 55 učenika od sedam do 18 godina, kojima već tri godine znanja prenosi učiteljica Brankica Vrbat iz Trogira.
Njeni đaci nijesu samo hrvatske nacionalnosti, našto je posebno ponosna, kako je kazala ova mlada i energična nastavnica gostujući u Skala radiju.
Među njima je i jedna Ruskinja koju zanima hrvatska kultura, istorija i geografija.
Učiteljica Brankica poziva sve one koji žele da se upoznaju i više nauče o Hrvatskoj bez obzira na nacionalnost, da se pridruže i da se zajedno kroz igru i druženje obrazuju, ali i steknu nova prijateljstva što i jeste misija ove škole.
Nastava je integrativna i obuhvata istoriju, geografiju, hrvatski jezik, kulturu, prirodnu i kulturnu baštinu Republike Hrvatske.
Na taj način pripremaju se djeca za sticanje znanja o bitnim karakteristikama Hrvatske koja će im dobro doći u koliko se opredijele na neki od fakulteta u ovoj susjednoj zemlji i zaposlenja u njoj.
Hrvatska nastava nije redovna, to je izborna nastava koju djeca pohađaju nakon svoje redovne nastave i izvodi se jedan put sedmično u školama “Njegoš“ u Kotoru i “Drago Milović“ u Tivtu.
“Učenici su podijeljeni prema starosnoj dobi i ne može se isto raditi sa sedmogodišnjacima kao i sa maturantima. Gradivo je prilagođeno njihovom uzrastu, kombinovano je. Sa najmlađima, kroz igru se prolaze lekcije, a sa starijima je i ozbiljnije gradivo i priprema za fakultet”, objašnjava Vrbat.
Ona posebno ističe dobru saradnju sa direktorima pomenutih škola i nastavnim kadrom koji su ih prijateljski i toplo primili u svoj školski prostor u kojima se osjeća kao doma.
Učiteljica Brankica takođe ističe dobra iskustva sa ljudima u Boki Kotorskoj sa kojima ima prijateljske kontakte.
“To zadovoljstvo širim i na svoju djecu u hrvatskoj školi, oni su to prepoznali i vole dolaziti na nastavu koja im nije obavezna, ali kada vidite sa koliko novog elana svake sedmice žele učiti nova znanja, to vas obogaćuje i to je najveća plata za sve“, kazala je Brankica.
Diploma ove nastave je službeno priznata u Republici Hrvatskoj i u slučaju da se djeca odluče za dalje školovanje u ovoj zemlji, oni za upuis na fakultete ne moraju polagati državnu maturu.
Ne moraju polagati ispite iz istorije, geografije i hrvatskog jezika, već idu direktno na fakultet koji žele, a naravno polažu ona znanja koja im se traže na tim fakultetima, objašnjava Vrbat.
Ona je četvrta učiteljica u četvorogodišnjem mandatu koja vodi ovu školu u Crnoj Gori, a koje šalje Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.
“Svake godine se sprovodi konkurs za rad u inostranstvu u zavisnosti kako kome ističe ugovor. Mnogo je učitelja koji se prijave sa željom da steknu iskustvo rada u inostranstvu, a odabira se devet do deset njih za rad po cijeloj Evropi. Međutim, ima učitelja hrvatskog jezika i kulture i u Argentini, Australiji, Sjedinjenim američkim državama”, kazala je naša sagovornica.
Audio snimak - Skala radio