U Kotoru održana edukacija javnih funkcionera o sukobu interesa

13/02/2015
Share/Save

Edukacija javnih funkcionera o sukobu interesa” u 2015. godini, tema je seminara koji je danas održan u kotorskoj palati Bizanti.
Pozdravljajući skup koji je okupio veliki broj predstavnika društveno političkog i privrednog života Kotora, gradonačelnik dr Aleksandar Stjepčević je kazao da je seminar dobra prilika za aktuelne teme u ovoj oblasti u svijetlu novih zakonskih rješenja i međunarodnih iskustava i preporuka Evropske komisije.
Stjepčević očekuje, kako je rekao, da će prezentacije i diskusije na seminaru doprinijeti sagledavanju problematike u ovoj oblasti sa svih aspekata.
Seminar obrađuje teme vezane za konflikt javnih interesa, posebno odnos javnih nabavki i konflikta interesa, ograničenja za javne funkcionere i kaznene odredbe, primanje i evidenciju poklona.
Slobodan Leković, predsjednik Komisije za sprječavanje sukoba interesa predstavio je novi zakon o konfliktu interesa koji je izašao pred Novu godinu i za već mjesec ipo se uočava da mnogi funkcioneri ulaze u kršenje zakona i da su u konfliktu interesa, mnogo više nego ranije.
Posebno se to odnosi na nove funkcionere u 12 crnogorskih opština u kojima su nedavno održani lokalni izbori, rekao je Leković.
Ukoliko se prekrše odredbe zakona o konfliktu inresa javni funkcioner u naredne četiri godine neće moći da obavlja rukovodeće poslove već može samo može biti namještenik, podsjetio je Leković i dodao da Komisija za sprječavanje konflikta interesa  ne razrješava funkcionere već to radi organ uprave.
Poseban dio u Novom zakonu apostrofira konflikt ineresa u javnim nabavkama, sa čim se najviše i manipuliše.
Seminaru je prisustvovao i Hasan Preteni, direktor Agencije za antikorupciju republike Kosovo, kao partner crnogorske Komisije.
Takođe je Leković potencirao potrebu dostavljanja podataka o imovnom stanju javnih funkcionera i rekao da će se ovaj posao unaprijediti elektronskom obradom podataka po uzoru na iskustva zemalja iz regiona.
Komisija za sprječavanje konflikta interesa osnovana 2004. godine predstavlja važnu kariku u lancu borbe protiv korupcije.
Novim zakonom, ovjašnjava Leković uvedene su brojne novine poput velikih ograničenja i kazne za javne funkcionere ukoliko prekrše zakon, pa je jasno da takav zakon nailazi na otpor kod javnih funkcionera.
Suština je da javni funkcioner  štiti opštinski, loklani i javni interesa a ne da stavlja lični interes iznad društvenog.
O javnim nabavkama i dilemamo u ovoj oblasti govorio je dr Mersad Mujević, direktor Uprave za javne nabavke Crne Gore.
On je govorio o ustavnom osnovu za donošenje Zakona o javnim nabavkama, usaglašenosti sa evropskim zakonodavstvom i potvrđenim međunarodnim konvencijama, novinama i pobošljanjima, izjavama koje se odnose na sukob interesa, objašnjavajući važnost implementacije Zakona o javnim nabavkama u svijetlu napora da zadovoljimo standard Evropske Unije kada je ova tema u pitanju.

Izvor: Radio Skala