CEDEM: ISTRAŽIVANJE POKAZUJE DA JE ETNIČKA DISTANCA I DALJE VEOMA IZRAŽENA U CRNOJ GORI

11/12/2013
Share/Save
Kako je pokazalo istraživanje CEDEM-a " Etnička distanca u Crnoj Gori", ljudi u Crnoj Gori teško prihvaćaju da netko, tko nije njihove narodnosti, ima rukovodeći položaj u njihovoj državi.
Prema riječima metodologa istraživanja, Miloša Bešića, gotovo trećina građana ima problem kada pripadnik druge nacionalnosti odgaja njegovu djecu. "U prosjeku, gotovo svaki drugi građanin gradi distancu u odnosu na Rome", objasnio je Bešić,  ističući da je stupanj distance visok i kada su u pitanju Albanci (39,4) i Hrvati (35,6).
Istraživanje je pokazalo da svaki peti građanin Crne Gore ne bi želio da živi s Albancem i Hrvatom u istoj državi, a 22 % njih ne bi voljelo da živi u istoj državi s Romima. Gotovo trećina ispitanika ne bi željela da živi u susjedstvu s Romima, oko 25 % to misli za Albance, a 24 % za Hrvate.
Oko 32 % građana ne bi željelo Roma kao suradnika na poslu, dok ih oko 25 % ne bi željelo surađivati s Albancem, a 23,4  % s Hrvatom.
Više od 43 % ispitanika ne bi željelo da im pripadnik romske populacije bude pretpostavljeni na poslu, gotovo 37 % na toj poziciji ne bi željelo Albanca, a oko 31 % Hrvata. Preko 53 % anketiranih ne bi htjelo Roma za odgajatelja njihovoj djeci, 46 % ih takav stav ima prema Albancima, a 39 % prema Hrvatima.
Gotovo 43 % ispitanika ne bi se željelo  družiti i za kućne prijatelje imati  Rome,  njih 34,6 % tako misli za Albance,  a oko 31 % za Hrvate.
Skoro 60 % ispitanika ne bi voljelo da na rukovodećem položaju u državi ima pripadnika romske populacije, dok oko polovine anketiranih to misli za Albance i Hrvate.
U brak s pripadnikom romske populacije ne bi stupilo 70 %  ispitanika, niti bi željelo da njihova djeca to učine, oko 63 % isto misli za Albance, a oko 56 % za Hrvate.
Istraživanje je pokazalo i da svaki drugi građanin ne bi sklopio brak s pripadnicima stranih nacija - Talijanom, Englezom, NIjemcem, Rusom, Francuzom ili Amerikancem.
Prema riječima metodologa ovoga istraživanja, Miloša Bešića, Srbi pokazuju najviši stupanj distanciranja u odnosu na druge nacionalne skupine.
Iako su ove godine visoke pojedinačne vrijednosti, svaka pojedina nacionalna skupina je tolerantnija nego što je bila 2004. odnosno 2007. godine, osim Bošnjaka/Muslimana.
"Možemo reći  da je 2013. godine Crna Gora etnički tolerantnija nego što je bila i 2007., ali i 2004. godine", naglasio je Bešić. (CEDEM-Istraživanja)
/Vijesti/
Na kraju, moramo napomenuti da nije navedeno koji je  uzorak izuzet prilikom ovog istraživanja, niti koje su narodnosti bili ispitanici u postotcima.