Edukacije o evroatlantskim integracijama - „Integracija Crne Gore u NATO

26/02/2015
Share/Save

Uprava za kadrove i i vladin komunikacioni tim za NATO organizovali su danas u Tivtu obuku državnih i lokalnih službenika na temu „Integracije Crne Gore u NATO". Imajući u vidu intenzivirani i fokusirani dijalog koji Crna Gora realizuje sa NATO tokom 2015. godine, obuka službenika na lokalnom nivou je organizovana prema specifičnostima poslova koje obavljaju. Predavač je bio pukovnik dr Mehmedin Tahirović a o iskustvima Mađarske govorio je NJ.E. ambasador te zemlje u Crnoj Gori Kristijan Poša.
Edukacije o evroatlantskim integracijama, koje organizuje Uprava za kadrove, imaju za cilj da i u lokalnim zajednicama predstave što znači NATO kao sistem kolektivne bezbjednosti. Vrlo je važno da informacije o tome kako funkcioniše NATO budu realne i tačne, da kroz dijalog budu pojašnjene sve nedoumice, razriješene zablude koje postoje, ne samo kod naših građana, već i kod ljudi koji su odgovorni za sprovođenje politike. Ovakav vid obuke prošlo je više od tri hiljade državnih i lokalnih službenika u svim crnogorskim opštinama. Pozdravljajući prisutne, predsjednik opštine Tivat Ivan Novosel je mišljenja da je po nekad suvišno često ponavljati benefite ulaska u NATO:...
obuka 4" Na nekon lokalnom nivou, mislim da su benefiti kao i za državu brojni. Nato savez nije samo vojna alijansa, ona jeste dominantno vojnopolitička alijansa ali ti ekonomski benefiti su izuzetno bitni i važni za Crnu Goru pa samim tim i za Tivat. Znate i sami da ivestitori traže sigurne prostore, sigurna ulaganja, sigurnost kapitala i čini mi se jedino kroz taj savez u NATO alijansu možemo obezbijediti prije svega mir a onda i sigurnost ulaganja".
Znanje o evroatlanskim integracijama Crne Gore je na niskom nivou i uglavnom vezano za NATO kao vojnu organizaciju. Ustvari, NATO je prije svega politička i bezbjednosna, međunarodna, međuvladina organizacija u kojoj njegove članice odluke donose konsenzusom, odnosno po saglasnosti svih država, prije svega na osnovu odluke Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, kazao je Načelnik službe za odnose sa javnošću i protokol u Ministarstvu odbrane Crne Gore, pukovnik Mehmedin Tahirović.

"Asimetrične prijetnje su danas ključni bezbjednosni izazov, kao što je međunarodni terorizam, organizovani kriminal, energetska sigurnost, klimatske promjene i naravno, vrlo bitna međusobna povezanost i potreba država da zajednički traže izlaze iz toga. Nijedna država bez obzira kolika je, danas nije u mogućnosti da se sama nosi sa bezbjednosnim izazovima. Male države kakva je Crna Gora posebno ne mogu same tražiti odgovor na te prijetnje."
Obuka 3Mađarska smatra da je Crna Gora spremna za NATO i podržava njeno nastojanje da postane članica tog saveza, kazao je u ambasador te države u Crnoj Gori Kristijan Poša. On je podsjetio da je Mađarska ove godine drugi put postala kontakt država za NATO i da nijedna država aspirant nije dobila mogućnost kao što je Crna Gora na poslednjem samitu u Velsu, i da šansu mora iskoristiti ove godine", rekao je Poša.
"Biti u NATO-u za Mađarsku i mađarski narod znači sigurnost da možemo da planiramo na duže i sigurnost da najviše tako možemo ojačati suverenitet. Ono što je za nas bio veoma veliki benefit jeste ekonomski aspekat što i dan danas osjećamo. Budžetski gledano, nikako ne bismo mogli sa dijelom budžeta koji svakoga mjeseca dajemo alijansi, održavati svoju vojnu i bezbjednosnu politiku".
On je kazao da je „Crna Gora bila i ostaje jedina država u regionu koja ima najveće mogućnosti za poziv u NATO i Mađarska će joj dati svu podršku da uspije na ovom planu".
On je istakao da je „u ovom trenutku bitno da se dobije poziv, a nakon toga treba pričati o načinu odlučivanja". Govoreći o uslovima za poziv, koja se odnose na poglavlja 23 i 24, ocijenio je da je „ napravljen veliki pomak" i da su u Crnoj Gori krajem godine u tim oblastima doneseni važni zakoni, čija primjena slijedi.

Izvor: Radio Tivat