Javna rasprava o izmjenama i dopunama Zakona o manjinama

29/03/2016
Share/Save

Radio Tivat:

U organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava, u Tivtu je danas održana prva od ukupno četiri planirane tribine u okviru Javne rasprave o tekstu Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o manjinskim pravima i slobodama. Javna rasprava je započela 23. marta ove godine i traje do 01.maja.

Malobrojnima okupljenima u multimedijalnoj sali Opštine Tivat na početku sastanka obratio se predsjednik radne grupe koja je pripremila Prijedlog zakona, generalni direktor Direktorata za zaštitu i unapređenje prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Crne Gore, Leon Đokaj. On je istakao da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona o manjinskim pravima i slobodana preciznije definiše institucionalna podrška ostvarivanju manjinskih prava i sloboda, posebno u dijelu koji se odnosi na raspodjelu sredstava za realizaciju projekata od značaja za manjinske nacionalne zajednice i njihov nacionalni, kulturni, jezički i vjerski identitet. Dobar dio dokumenta odnosi se na reforme Fonda za manjine i uvođenje dvostepenosti kod odlučivanja o finansiranju projekata.
Prisutnima se, u ime Hrvatskog nacionalnog vijeća, koje je takođe imalo svoga predstavnika u radnoj grupi koja je pripremila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o manjinskim pravima i slobodama, obratio njegov predsjednik, Zvonimir Deković. Po njegovim riječima, predloženi tekst zakona predstavlja kompromis između zahtjeva svih nacionalnih zajednica i u tom smislu predstavlja jedno kvalitetno rješenje prihvatljivo za sve. Hrvatska zajednica ima i dalje konkretnih primjedbi na neke odredbe zakona, ali, kako je istakao Deković, bilo je potrebno odstupiti od striktnih zahtjeva zarad donošenja dokumenta prihvatljivog za svih šest nacionalnih zajednica u Crnoj Gori.
O preporukama dobijenim od starne Venecijanske i Evropske komisije, te usklađivanju sa očekivanjima manjinskih zajednica, sekretar Ministarstva za ljudska i manjiska prava, Mersudin Gredić: “Stav Evropske komisije je bio da se mora uvesti dvostepenost odlučivanja o finansiranju projekata, da se mora spriječiti konflikt interesa, uvesti transparentnost i niz drugih zahtjeva. Te su primjedbe usvojene i inkorporirane u ovaj Prijedlog. Istovremeno, morali smo zadovoljiti zahtjeve svih nacionalnih zajednica. Nije bilo lako, ali mislim da smo u tome uspjeli, da ovaj Prijedlog zakona nudi mnoga kvalitetna rješenja.”
U javnu raspravu uključili su se predstavnik Hrvatskog građanskog društva, Tripo Šubert, te Radoš Gospić iz Tivta. Šubert je istakao više konkretnih primjedbi, posabno na dio Prijedloga zakona koji definiše rad Fonda za manjine i način dodošenja odluka o raspodjeli sredstava za projekte od značaja za manjinske zajednice. Jedno od njegovih pitanja odnosilo se i na mogućnost iznalaženja zakonskog okvira za izuzeto finansiranje časopisa i glasila nacionalnih zajednica od konkursa za ostale projekte.
Radoš Gospić imao je formalno-pravne zamjerke, insistirajući na tome da je, prije svega, nedefinisano da li se radi o Prijedlogu zakona, Nacrtu ili pak Prijedlogu nacrta zakona. Takođe, njegova je ocjena da je ovaj pravni akt urađen neprofesionalno, da je trebalo da se pred javnošću nađe prečišćen tekst Zakona.
U okviru Javne rasprave slijede okrugli stolovi u Rožajama, Ulcinju i Podgorici. Prijedlog je objavljen na sajtu Ministarstva za ljudska i manjinska prava, a primjedbe i sugestije moguće je dostaviti i elektronskim putem. Javna rasprava traje do 1.maja, a Ministarstvo je dužno da u roku od sedam dana od završetka javne rasprave o istoj objavi izvještaj.