MR MARIJA MIHALIČEK GOŠĆA MULTIKULTURE

29/03/2018
Share/Save

Radio Kotor:

Na početku "života" Ogranka Matice hrvatske u Boki Kotorskoj naša sagovornica u emisiji "Multikultura" bila je njegova predsjednica, istoričarka umjetnosti Marija Mihaliček.

Ona je podsjetila da je Matica hrvatska nedavno proslavila 175 godina postojanja i rada. Svoj ugled gradi na izdavaštvu, kulturnim i naučnim događanjima, počevši od predstavljanja knjiga, naučnih simpozijuma, okruglih stolova, pa do rasprava, stručnih i naučnih predavanja, te koncerata klasične muzike i likovnih izložbi.

"Matica djeluje sa svojih 120 ogranaka ne samo u Republici Hrvatskoj, već i u Bosni i Hercegovini, Mađarskoj, Belgiji, Njemačkoj, Srbiji, a od sada i u Crnoj Gori, odnosno Boki Kotorskoj", rekla je Mihaliček, naglasivši da je Matica hrvatska u Boki bila prisutna još tokom 19. vijeka. "Radi se o najstarijoj hrvatskoj kulturnoj ustanovi, ako računamo da je 1842. godine osnovana kao Matica ilirska. Bilo je to u vrijeme preporoda, panslavenskih ideja, čiji su odjeci bili veoma prisutni u čitavoj Dalmaciji i u Boki, za vrijeme Austrougarske vladavine. Jedan od najznačajnih predstavnika Matice ilirske u Boki bio je slikar, pjesnik i svećtenik Mihovil Florio sa Prčanja. Krajem 19. vijeka kada je Matica ilirska dobila nacionalni hrvatski predznak, istakao se još jedan Bokelj. Bio je to don Srećko Vulović, profesor, povijesničar i pisac. Zavičajnim, zaslužnim Hrvatima iz Boke koji su svojim djelovanjem doprinosili kulturnim, umjetničkim tekovinama multikulturne Boke u prošlosti, a svakako i ovovremenim pregnućima mladih, naš ogranak će posvetiti pažnju", kazala je Mihaliček.

Svi ogranci Matice hrvatske su, pojašnjava, utemeljeni na istraživanju i promovisanju hrvatskog kulturnog identiteta u sredinama u kojima djeluju, a imaju i otvorenost prema svim univerzalnim kulturnim vrijednostima.

Od budućih projekata za ovu godinu, Mihaliček je izdvojila dokumentarnu izložbu kojom se želi otrgnuti od zaborava i valorizovati dio našeg duhovnog kulturnog nasljeđa. „U pitanju je pomalo zaboravljeni običaj blagoslova barki. Tom prilikom ćemo se prisjetiti ove tradicije, ne samo na našim prostorima, već i na čitavom Mediteranu, gdje ljudi žive od mora, ribarstva i pomorstva. Ovaj događaj ima veliku tradiciju na Mulu, pa će se i održati, kao i svake godine, ispred tamošnje crkve Svetog Kuzme i Damjana. Planirali smo i posthumno publikovanje putopisnog teksta koji se odnosi na Herceg Novi, našeg sugrađanina, novinara i publiciste Tomislava Grgurovića. Izvjesno je i gostovanje Slavice Stojan, predsjednice Ogranka Matice hrvatske u Dubrovniku i predstavljanje njene nove knjige.

Emisiju „Multikultura" na našim talasima možete slušati sjutra od 20 sati i 30 minuta. Ovo izdanje emisije o nacionalnim manjinama priredila je Sanja Čavor.