Osnaživanje pripadnika/ca nacionalnih manjina prvenstveno Roma i Romkinja za bavljenje politikom

16/11/2017
Share/Save

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava organizovalo je danas, u Podgorici radionicu na temu: “Osnaživanje pripadnika/ca nacionalnih manjina prvenstveno Roma i Romkinja za bavljenje politikom”.

U uvodnom dijelu Leon Gjokaj, ispred Ministarstva za ljudska i manjinska prava kazao je da prava pripadnika/ca  romske populacije još uvijek nisu na zadovoljavajućem nivou, te da je potrebno dodatno osnažiti  tu oblast.

On je istakao da Ministarstvo sprovodi aktivnosti u cilju pune integracije manjina u društveni život, uz dalje očuvanje i razvijanje njihove nacionalne i kulturne posebnosti, te unaprijeđenja njihovih zakonskih prava i sloboda. Crna Gora je prepoznala izazove sa kojima se suočavaju pripadnici/e romske i egipćanske zajednice i aktivno radi na poboljšanju njihovog društvenog i ekonomskog  položaja, rekao je Gjokaj.

Do sada preduzete mjere i aktivnosti na planu unaprijeđenja položaja Roma i Egipćana u Crnoj Gori, prvenstveno kroz primjenu Akcionih planova iz strateških dokumenata za poboljšanje položaja Roma i Egipćana, rezultirale su vidnim, ali ne i posve dovoljnim pozitivnim promjenama, istakao je Gjokaj. Prema njegovim riječima, obrazovanje i dalje ostaje najveći problem, premda je situacija bolja nego prije deset godina.

Hatidže Gjoni, potpredsjednica opštine Ulcinj kazala je da je potrebno da i Romi imaju svog političkog predstavnika/icu, kao i da uključe što veći  broja žena u javni život.

Trenerica za rodnu ravnopravnost Branka Vlahović  rekla je da se sve više žena uključuje u politiku.

Vlahović i Gjoni, predstavile su važnost učešća žena, te značaj uvođenja rodne perspektive u rad stranaka, kao i značaj osnaživanja  pripadnica/ka nacionalnih manjina, prvenstveno romske i egipćanske  populacije za bavljenje politikom.

Sokolj Beganaj  pozdravio je prisutne i ukazao na aktivnosti Ministarstva u oblasti političkog osnaživanja mladih pripadnika/ca nacionalnih manjina i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, prvenstveno Romkinja i Egipćanki, ističući značaj obrazovanja kao preduslov za njihovo bavljenje politikom.

Događaju su prisustvovali/e predstavnici/e Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, političkih partija, nacionalnih manjinskih savjeta u Crnoj Gori i nevladinih organizacija.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava