SINERGIJOM DO VIŠE RAZINE TEHNIČKE KULTURE I PISMENOSTI

23/10/2014
Share/Save

Jučer je u posjetu Hrvatskome nacionalnom vijeću Crne Gore boravila delegacija znanstvenika iz Zagreba i Podgorice u kojoj su bili: predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture, dr. sc. Ante Markotić, glavna tajnica Zajednice Zdenka Terek, te predsjednik Narodne tehnike Crne Gore, prof. dr. Novak Jauković, i član Predsjedništva, prof. dr. Milovan Radulović. Uvažene goste su ispred Hrvatskoga nacionalnoga vijeća Crne Gore  primili predsjednik Vijeća Zvonimir Deković i koordinator Odbora za znanost i informatiku HNV-a, inženjer Marin Čaveliš, koji je ujedno i inicijator ovog susreta.

Inženjer Čaveliš je izrazio želju da se realizira suradnja između Hrvatske zajednice tehničke kulture, Narodne tehnike Crne Gore  i Hrvatskoga  nacionalnog vijeća u cilju zajedničkih projekata .

Prilikom sastanka bilo je najviše riječi o budućoj suradnji između Hrvatske zajednice tehničke kulture, Jadranske zajednice tehničke kulture ( čiji je HZTK član), Narodne tehnike Crne Gore i Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore, koje bi ujedno bilo i nositelj projekta. Fokus suradnje će prije svega biti usmjeren na osnivanje i organiziranje sekcija i  radionica tehničke kulture, kao i o modalitetu  razvoja i unapređivanja tehničke kulture i pismenosti djece i mladih, napose u okviru sekcija jer je u  u  javnim školskim ustanovama u Crnoj Gori taj segment obrazovanja potpuno zapostavljen i često se ne radi razlika između tehnike i informatike. Prva takva sekcija na području Crne Gore bi trebala biti otvorena u Tivtu, a u cilju bolje pripremeljenosti naših edukatora, planirano je da se njih petoro obuči u Hrvatskoj zajednici tehničke kulture ili Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici. „Za hrvatsku zajednicu je to značajno, jer će biti mogućnosti da se hrvatska mladež tehnički obrazuje. Inače ćemo uskoro doći u situaciju da ćemo našu djecu morati voditi u Hrvatsku kako bi vidjeli kako izgledaju tvornice“, između ostaloga je naglasio inženjer Čaveliš.

"Mnogo je potrebno za  uspostavljanje suradnje za rad neke sinergije i oko usmjeravanja mladih prema tehničkog kulturi, koja je zapostavljena, i danas idemo na marketinge i menadžmente. Mi u suštini gubimo buduće inženjere već u osnovnim školama, jer tu se mladi ne upoznaju s tehnikom, ne otkrivaju kod sebe talente i mogućnosti da se bave tim stvarima. Naše organizacije su u svoje doba radile na tome da mlade usmjere ka tome"- nadovezao se prof. dr. Novak Jauković.

"Mi u Hrvatskoj imamo sreću da smo uspjeli sačuvati sve one elemente organiziranosti iz bivše države danas, samo promjenom u nazivu. Treba puno truda, puno odricanja i to je nešto što onaj koji radi u tehničkoj kulturi mora imati na umu. Tko danas može bez informatike? Informatika je jedna osnovna djelatnost. Tko može bez robotike? Tko može bez elektronike? Tko je tome doprinio? Ni marketinški stručnjaci, ni pravnici, ni ekonomisti ni filozofi. Tehničari i tehnička kultura!  I upravo mi u svom sastavu čuvamo te segmente među mladima, onih ljudi koji bi trebali osigurati budućnost u proizvodnji, gospodarstvu… EU na natječajima samo traži inženjere, a mi smo u našim zemljama upravo to zapostavili i čudimo se materijalnom i gospodarskom zaostatku"- naglasio je prof. dr. Ante Markotić.

Još prije skoro dva desetljeća RH je donijela Zakon o tehnici, upravo zahvaljujući angažmanu akademika Markotića, a i sada s proračunom od dva milijuna kuna, uglavnom od sredstava iz Fonda za igara na sreću, su koliko- toliko ipak u poziciji da i dalje rade  na poboljšanju položaja tehničke kulture i na tehničkom opismenjavanju budućih naraštaja osnovnoškolaca i srednjoškolaca. U tu svrhu osnovan je i Nacionalni centar tehničke kulture u Kraljevici, a svi u Hrvatskome nacionalnom vijeću Crne Gore se nadaju da će se u skoroj budućnosti i kod nas stvoriti svi preduvjeti da se otvori jedan takav centar. Sekcija u Tivtu će, nadamo se, biti početak jedne lijepe i uspješne tehničke priče.

Ana Vuksanović