,,Tivat kroz stoljeća- mjesto kmetova i gospodara''-poglavlja

13/01/2016
Share/Save

Poglavlja iz publikacije ,,Tivat kroz stoljeća- mjesto kmetova i gospodara'' autorice Anite Mažibradić, u izdanju Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore, uz financijsku podršku Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava i sloboda Crne Gore.

Palačom Grubonja u Kotoru naziva se sjeverni dio stambene zgrade u sjeveroistočnom kutu gradske jezgre Kotora, blizu sjevernih gradskih vrata kroz koja se izlazi na most preko rijeke Škurde. Kako je to u literaturi zabilježeno, palača je pripadala obitelji Grubonja koja se možda doselila iz Zadra, s obzirom da se tamo javlja u XII. i XIII. stoljeću. U notarskim spisima Istorijskoga arhiva u Kotoru prezime te obitelji javlja se u XV. stoljeću. Na glavnom pročelju palače, ispod reljefne ploče s Kristovim monogramom IHS, nalazi se reljef za koji se smatra da je grb, odnosno amblem stare gradske ljekarne, koja se kao kotorska zdravstvena institucija spominje već 1326. godine.

Godine 1330. notarski spis spominje Ivana Glavatija koji pred notarom priznaje da je od Nikole majstora Tomaza (Thomasi) primio 30 perpera koje mu je dužan vratiti do dana Velike Gospe u kolovozu. Isti Ivan Glavati te 1331. godine ( kada otac Tomazo više nije živ) prodaje svoje vinograde na Prčanju sa zemljištem, rasadnikom i svime što mu pripada, a što graniči s jedne strane s vinogradima Nikole Glavato, a s druge, pak, strane s morskom obalom. Taj posjed prodaje Iliji Zaguriju iz Bara za 600 križnih perpera. Ističemo da je i danas na Prčanju poznat lokalitet Glavati i da je ta obitelj živjela u Prčanju.

Ova je obitelj je u Kotoru već u XIV. stoljeću, a došla je u Kotor iz Bara.

Ova plemićka obitelj neobična prezimena jedna je od najstarijih u Kotoru. Već smo je spominjali u kontekstu podataka o drugim plemićkim obiteljima i o njihovim međusobnim imovinskim odnosima.
Prvi spomen prezimena Mekša u I. notarskoj knjizi nalazi se u spisu od 9. srpnja 1326. godine u kojemu se Marinus Mechsca(!) pojavljuje kao ,,auditor“ u notarskom uredu u komu se rješava pravni predmet, pored suca, svjedoka i, naravno, zainteresiranih strana u sporu. Bezbroj je takvih spisa.

Ova kotorska plemićka obitelj također ima svoje tragove u arhivskim dokumentima XIV. stoljeća. Prezime varira od oblika Jacane, Jacagna i Jacogna: ovaj treći oblik nalazimo u dosad objavljenoj literaturi, a za ostale – Jacana i Jacagna nismo sigurni da se identificiraju sa spomenutom obitelji Jakonja.

Tivat je ,,...ono što priroda ima podijeljeno i rasuto na raznim mjestima po svijetu, ovdje kao da je na sažet način sakupljeno: planine, brežuljci, doline, livade, polja, pašnjaci, rijeke, izvori, potoci, vinogradi, maslinjaci, mora, ribe, ptice, životinje svih vrsta..." U svom baroknom poimanju krajolika Cizila daje opis Tivta: ,,Mogu se vidjeti tri ili četiri veoma otmjene palate sa svojim vrtovima poput onih u Italiji, sa stablima čempresa, jasmina, ruzmarina, ruža, i ružinih pupoljaka svih vrsta, uz nekoliko tvrđavica..."