Vlada utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o manjinskim pravima i slobodama

12/07/2016
Share/Save

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava:

Vlada Crne Gore je na danas održanoj sjednici utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o manjinskim pravima i slobodama. Važeći Zakon o manjinskim pravima i slobodama donešen je 2006. godine, sa ciljem da uredi oblast posebnih - manjinskih prava i sloboda. U međuvremenu, bitne okolnosti vezane za društvene promjene i promjenu državnopravnog statusa Crne Gore uslovile su donošenje novog ustavnog akta i taksativno određenje posebnih prava i sloboda manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica i njihovih pripadnika/ca (čl.79 i 80 Ustava Crne Gore).

Osnovni razlozi donošenja ovog zakona odnose se na jačanje institucionalne podrške ostvarivanju manjinskih prava i sloboda, transparentnosti i efikasnosti procedura kojima se vrši raspodjela sredstava za realizaciju projekata namijenjenih aktivnostima značajnim za očuvanje i razvoj nacionalnih, odnosno etničkih posebnosti manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica i njihovih pripadnika u oblasti nacionalnog, kulturnog, jezičkog i vjerskog identiteta, pravno pozicioniranje Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina, kao i jačanje kapaciteta nacionalnih savjeta, preciznije se definišu određeni pojmovi kao što je „značajan dio”.

- Značajan deo podrazumeva „najmanje 5%”, što je u skladu sa preporukama Komiteta eksperata Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima.

U jedinicama lokalne samouprave u kojima pripadnici manjinskih naroda i drugih  manjinskih nacionalnih zajednica čine većinu ili 5 % stanovništva, u službenoj upotrebi je i jezik tih manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica.

U jedinicama lokalne samouprave u kojima većinu ili najmanje 5% stanovništva čine manjinski narodi i druge manjinske nacionalne zajednice, lokalna samouprava je dužna da, u okviru plana i programa za djelotvorno učešće lokalnog stanovništva u vršenju javnih poslova ili donošenjem posebnog plana i programa, preko savjeta odnosnih manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, obezbijedi uslove za učešće manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u donošenju programa razvoja opštine, prostornih i urbanističkih planova, budžeta i opštih akata kojima se utvrđuju prava i obaveze građana i uredi način i postupak učešća manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u vršenju javnih poslova i da odredi organ koji sprovodi javnu raspravu po tim i drugim aktima.

Skupština Crne Gore osnovala je Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava radi podrške aktivnostima značajnim za očuvanje i razvoj nacionalnih, odnosno etničkih posebnosti manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica i njihovih pripadnika u oblasti nacionalnog, kulturnog, jezičkog i vjerskog identiteta.

Izmjene i dopune ovog Zakona, predvidjele su neophodnost reforme Fonda za manjine. Pomenuta reforma fokusirana je na sprečavanje objektivno mogućeg konflikta interesa, uvođenje dvostepenosti kod odlučivanja o projektima koji se finansiraju iz sredstava Fonda, kao i podizanju kvaliteta monitoringa i evaluacije podržanih projekata. Pristup je zasnovan i na određenim nedostacima, uočenim od strane državnih institucija koje vrše kontrolu utroška budžetskih sredstava, (Državna revizorska institucija), Evropske komisije, Savjeta Evrope, nadležnog komiteta UN, i drugih subjekata.

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o manjinskim pravima i slobodama usaglašen je sa preporukama Evropske komisije i Venecijanske komisije, odnosno Savjeta Evrope, dok su u rad radne grupe, osim predstavnika/ca Ministarstva za ljudska i manjinska prava, uključeni bili i predstavnici/esvih 6 nacionalnih savjeta, Ministarstvo finansija, institucija Zaštitnika, Odbor za ljudska prava  i nevladine organizacije.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava