Aktualnosti-Hrvati sa prostora Crne Gore

25.12.2013.

SRETAN BOŽIĆ - UZ RADOSNI DOŽIVLJAJ BOŽJE DOBROTE KROZ SVE DANE VAŠEG ŽIVOTNOG HODA

25. prosinca 2013. g. (Radio Dux) - Vjernici Kotorkse biskupije sinoć su diljem Boke kotorske dočekali blagdan Rođenja Isusa Krista na svetim Misama, koje su služene u ponoć. Najsvečanije je bilo u Kotoru, u katedrali svetog Tripuna, gdje je preuzvišeni Ilija Janjić, biskup kotorski predvodio pontifikalnu svetu Misu. Pjevao je Mješoviti zbor kotorske katedrale uz pratnju orgulja i tamburaškog orkestra. Katedrala je bila ispunjena do posljednjeg mjesta.

"Ponovno otkrivanje i proživljavanje Božje dobrote za ovogodišnji blagdan rođenja Gospodina našega Isusa Krista neka nam pomogne oživotvorenju našeg životnog hoda k Novorođenom, koji nas voli, koji nas ohrabruje, koji nas duhovno osvježuje. Sretan Božić, uz radosni doživljaj Božje dobrote kroz sve dane Vašeg životnog hoda tijekom nastupajuće 2014. godine" - kazao je kotorski biskup Ilija Janjić.

Biskup Janjić je u svom nagovoru pozvao na mir, ljubav, toleranciju, želje za mir i slogu među ljudima.

Sinoć je služena ponoćna svetua misa u Bogorodičinom hramu na Prčanju, prvi puta nakon nakon 30 godina a u slavu 100 godina od posvećenja jednog od najvećih sakralnih objekata u Boki i na Jadranu. Misno slavlje predvodio je prčanjski župnik don Ivo Ćorić .

Danas Crkva proslavlja blagdan Porođenja Isusa Krista, našeg Spasitelja i Otkupitelja, blagdan Božića. Riječ dolazi od umanjenice Bog, tj. mali Bog. Kršćani slave ovaj blagdan od IV. stoljeća.

Na dan Božića vjernici u krugu svojih obitelji proslavljaju, s prijateljima blagdan Svetog porođenja Kristovog, u tome sudjeluju i vjernici Pravosalvne crkve, kako to već stoljećima traje na prostoru Boke.

U tradiciji uz Božić se vezuje skup običaja koji počinju u studenom Došašćem, a završavaju na Sveta tri kralja. Simboli Božića su sijanje i uzgoj božićnog žita, urešavanje kuće i zgrada zelenilom, paljenje nove vatre, steranje slame u kući, stavljanje žita i svijeće na blagdanski stol, pripremanje obrednih peciva i drugih jela, pjevani ophod čestitara selom (koleda), postavljanje jaslica i božićnog drvca, te običaj darivanja. Simbolika i čarolija božićnih običaja teži sreći i blagostanju u idućoj godini.


23.12.2013.

DONACIJA KNJIGA ZA SLIJEPE

Dana  23.12.2013. g.  je bogoslov Kotorske biskupije Željko Pasković darovao Hrvatskoj knjižnici „Ljudevit Gaj" vrijednu donaciju knjiga za slijepe i slabovide osobe. Njega je primio predsjednik Hrvatske krovne zajednice „Dux Croatorum"  i član Vijeća, Adrijan Vuksanović, koji je izrazio zadovoljstvo što Knjižnicu sada mogu koristiti i slijepi.
Među darovanim knjigama nalaze se molitvenici, Biblije i literatura duhovnog sadržaja. Također, tu su i udžbenici za učenje Brailleovog pisma.
Bogoslov Željko Pasković posjetio je i prostorije Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore i Radio Dux-a.

Foto galerija-Radio Dux


23.12.2013.

HUMANITARNA IZLOŽBA SVIJEĆA

Kotor, 23. prosinca 2013. g.  (Radio Dux) – U franjevačkoj crkvi Sv. Klare u Kotoru otvorena je humanitarna izložba svijeća, koje su izradili djelatnici Katoličkog duhovnog centra „Sanctae Crucis" iz Sukruća kod Podgorice.

Posjetitelji imaju prigodu do 30. prosinca, svakog dana od 16 do 19 sati kupnjom svijeća pomoći nabavku aparata za djecu sa cerebralnom paralizom.


20.12.2013.

DONOŠENJEM DEKLARACIJE ZAVRŠENA SJEDNICA SAVJETA VLADE REPUBLIKE HRVATSKE ZA HRVATE IZVAN RH

Zagreb, 20. prosinca 2013. (Radio Dux) - U petak, 20. prosinca održana je plenarna sjednica Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske, na kojoj je usvojen Nacrt deklaracije i doneseni zaključci.

Predstojnica Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Darija Krstičević zahvalila je članovima Savjeta na svemu što su učinili i čine za dobrobit "naše zajednicke domovine", posebno u očuvanju hrvatskog kulturnog identiteta i jezika.

Tijekom sjednice naglašena je potpora Vlade Republike Hrvatske jer je donošenem Zakona i osnivanjem Državnog ureda napravljen značajan iskorak u unaprijeđenju odnosa izmedju Republike Hratske i Hrvata izvan RH. Otvorena su nam vrata, kazali su članovi Savjeta, a na nama je da pomažemo Vladi Republike Hrvatske u kreiranju i provođenju politike, aktivnosti i programa za Hrvate izvan Republike Hrvatske. "To je veliki kapital za sve vas koji živite izvan granica „Lijepe naše", istaknula je predstojnica Krstičević.

Po završetku sjednice, predsjednik Savjeta Nevenko Herceg predstavio je zaključke današnje sjednice. Dogovorena je koordinacija u smislu pronalaženja učinkovitog, operativnog, funkcionalnog i praktičnog rada. Ona se temelji se na četiri koordinacije, sukladno Zakonu i Strategiji, za četiri različita područja: područje Bosne i Hercegovine, područje gdje su hrvatske zajednice u statusu manjina, koordinacija za europske i koordinacija za prekooceanske zemlje. Potpredsjednici Savjeta su ujedno i koordinatori ovih četiriju koordinacija. Nadalje, rad Savjeta odvijat će se i kroz rad četiri do pet odbora koji će pokrivati različita područja - obrazovanje, kulturu, jezik, medije i druga. „Na predsjedništvu je da precizira njihov sadržaj i obujam rada". Posebno je istaknuo da je cilj Savjeta očuvanje hrvatskog identiteta. „Svekoliki gospodarski potencijal koji ima izvandomovinska Hrvatska treba staviti u funkciju razvoja i prosperiteta domovinske Hrvatske", zaključio je predsjednik Savjeta Herceg.

Zajednicu Hrvata iz Crne Gore predstavljao je Adrian Vuksanović.


19.12.2013.

Predstavnik Hrvata iz Crne Gore, Adrijan Vuksanović, na prvoj sjednici Savjeta Vlade RH za odnose s iseljeništvom

Prva sjednica Savjeta Vlade RH za odnose s iseljeništvom održala se u četvrtak, 19. prosinca u Zagrebu na kojoj su izabrani predsjednik i potpredsjednici Savjeta.

Za predsjednika Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske izabran je prof. dr. sc. Nevenko Herceg, a potpredsjednici su: Tomislav Žigmanov, predstavnik hrvatske nacionalne manjine, Luka Krilić, predstavnik hrvatskog iseljeništva/dijaspore iz europskih zemalja, John Peter Kraljic, predstavnih hrvatskog iseljeniištva/dijaspore iz prekooceanskih zemalja i Ilija Nakić, predstavnik Hrvata u BiH.

Na prvoj sjednici sudjelovalo je 55 članova Savjeta – predstavnika Hrvata izvan Republike Hrvatske i 27 članova Savjeta po položaju iz Republike Hrvatske.

Član Savjeta, predstavnik Hrvata iz Crne Gore je Adrijan Vuksanović, član Hrvatske građanske inicijative, Hrvatskog nacionalnog vijeća i predsjednik Hrvatske krovne zajednice "Dux Croatorum".

Ovo je prvi susret nakon osamostaljenja RH predstavnika svih Hrvata izvan domovine s predstavnicima izvršne vlasti u Hrvatskoj.

U povodu prve sjednice Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović susreo se s članovima Savjeta u Državnoj rezidenciji u Visokoj ulici.

U razgovoru je naglašeno kako je, donošenjem Strategije i Zakona te osnivanjem Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, napravljen značajan iskorak na području unapređenja odnosa između Republike Hrvatske i Hrvata izvan Republike Hrvatske čemu će dodatno doprinijeti rad i aktivnosti Savjeta.

Između ostalog, istaknuta je važnost očuvanja i jačanja nacionalnog, jezičnog i kulturnog identiteta Hrvata koji žive izvan granica Lijepe naše, kao i rad na jačanju međusobnih kulturnih, znanstvenih, obrazovnih, ali i gospodarskih veza.

Članove Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske primio je i predjsednik Hrvatskog sabora Josip Leko.

Savjet je utemeljen odlukom Vlade 6. lipnja 2013. Savjet je utemeljen Odlukom Vlade Republike Hrvatske od 6.lipnja 2013., a sukladno Zakonu o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske.

Zadaća mu je pomagati Vladi u kreiranju i provođenju politike, aktivnosti i programa za Hrvate izvan Hrvatske. Članovi Savjeta iz redova Hrvata izvan domovine predstavnici su udruga, organizacija i institucija Hrvata izvan Hrvatske i imenovani su na prijedlog hrvatskih zajednica iz država iz kojih dolaze na mandat od četiri godine. Članovi Savjeta po položaju su predstavnici državnih tijela i institucija u Republici Hrvatskoj.

S obzirom da skoro 4 milijuna Hrvata živi izvan Republike Hrvatske, te s obzirom na njihov doprinos i značaj, sjednica Savjeta je prilika za razmatranje mogućnosti unapređenja suradnje (na gospodarskom, znanstvenom, kulturnom i svim drugim poljima) između Republike Hrvatske i Hrvata koji žive izvan njezinih granica.

Zastupljenost Hrvata izvan Hrvatske u Savjetu određena je u odnosu na brojnost i značaj Hrvata u svakoj državi, aktivnosti i povezanosti zajednices Hrvatskom, kao i radu na afirmaciji ugleda i interesa Republike Hrvatske.

Tako Hrvati u Bosni i Hercegovini imaju 9, hrvatska manjina u europskim i susjednim zemljama 17, a iz prekooceanskih zemalja 29 predstavnika.
Savjet će se sastajati jednom godišnje.


 

18.12.2013.

PRIOPĆENJE HNV-A: ODLUČNO PROTIV ETNIČKE DISTANCE

Za vrlo kratko vrijeme ovih dana kasne jeseni 2013. g. za hrvatsku nacionalnu zajednicu u Crnoj Gori, napose u Boki Kotorskoj i Tivtu, dogodila su se tri značajna i znakovita događaja, na žalost nijedan pozitivan, naprotiv.  Prvi- istresanje fekalnog otpada iz autocisterne kod crkvice Gospe od snijega u Verigama pod okriljem noći, možda i nije usmjeren izravno protiv hrvatske nacionalne zajednice u Boki Kotorskoj. Možda je riječ o samo još jednom vandalizmu kojih je u ovoj zemlji zadnjih godina već i previše. Svejedno, to nije moglo poništiti simboliku ovog čina i ublažiti gorčinu u duši bokeljskim Hrvatima- crkvica Gospe od snijega datira iz 15. stoljeća i dokaz je stoljetnog bivanja Hrvata na ovim prostorima. Fekalni otpad bačen na nju fekalni je otpad bačen bokeljskim Hrvatima u lice. Ako se ovaj događaj i može podvesti pod klasičan vandalizam koji nije bio usmjeren protiv hrvatske nacionalne zajednice u Boki Kotorskoj, događaj koji se zbio tek nekoliko dana poslije ovog-kamenje bačeno (opet u noćnim satima) na službene prostorije Hrvatske građanske inicijative u centru Tivta i polomljena stakla na tim prostorijama-već svakako nije tek obično divljaštvo. Policija je u međuvremenu otkrila vinovnike-u pitanju su trojica maloljetnika, zbog čega ovaj događaj kod bokeljskih Hrvata i uopće dobronamjernih ljudi izaziva još veću zabrinutost.  Jer kamenje bačeno na službene prostorije jedine stranke koja predstavlja i štiti interese Hrvata u Crnoj Gori ni na koji način se ne može protumačiti kao izraz ljubavi prema bokeljskim Hrvatima i kao izraz želje za dobrosusjedskim odnosima, a maloljetnici taj čin sigurno nisu izveli tek tako; netko ih je u obitelji morao učiti (i na žalost naučiti) da mrze Hrvate. Jedna okolnost je zajednička za ova dva spomenuta događaja-oba su izvedena pod okriljem noći. A to znači da su u oba slučaja njihovi vinovnici prije svega kukavice. Objašnjenje za ova dva nemila čina krije se u trećem događaju koji se dogodio između njih. Riječ je, naime, o anketi koju je u broju od 10.12.2013. objavio dnevni list "Vijesti". Riječ je o anketi CEDEM-a čija je tema bila etnička distanca u Crnoj Gori. Podaci u toj anketi porazni su za Hrvate u Crnoj Gori: svaki peti pripadnik većinskog pravoslavnog naroda u Crnoj Gori ne bi želio živjeti s Hrvatima u istoj državi; 31%  ispitanika ne bi se željelo družiti  s Hrvatima; 50% anketiranih ne bi voljelo da na rukovodećem položaju u državi bude Hrvat; 39% ne bi voljelo da Hrvat bude odgajatelj njihovoj djeci; 31% ne bi željelo da mu pretpostavljeni na poslu bude Hrvat; 24% ne bi voljelo živjeti u susjedstvu s Hrvatima; i, možda i najtragičniji podatak- 56% ispitanika ne bi željelo da im bračni drug bude hrvatske nacionalnosti. Podaci iz ankete rječito nameću zaključak-duh netolerancije prema Hrvatima s početka devedesetih godina prošloga stoljeća još uvijek je i te kako živ u Crnoj Gori. Izgleda da mnogi pripadnici većinskog pravoslavnog življa u Crnoj Gori, na žalost, u biti ne žele nadići neke pogrešne nacionalne stereotipe; ne žele obrazovanjem zasnovanom na istini i ljubavi, počevši od svoje obitelji pa do složenijih društvenih struktura, razvijati i širiti duh tolerancije i skladnog suživota. Jedno je sigurno-Hrvati u Crnoj Gori i njihove institucije na mržnju neće odgovarati mržnjom jer dobro znaju kamo bi to odvelo; ali, s druge strane, svakako neće ni zatvarati oči pred ovakvim poraznim činjenicama; i te kako će ih registrirati, voditi računa o njima i upoznavati s njima relevantnu javnost u cilju zaštite i opstanka svog identiteta na ovim prostorima. Sigurni smo da će i Hrvatsko nacionalno vijeće svojim djelovanjem doprinijeti  tomu da sljedeća anketa ovakve vrste pokaže da je etnička distanca u Crnoj Gori uvelike smanjena.

Hrvatsko nacionalno vijeće

17.12.2013.

Ekumenska, vjerska tribina „Virusi ekumenske dijagnoze kod nas"

U utorak, 17. prosinca, 2013. g. održana je ekumenska, vjerska tribina „Virusi ekumenske dijagnoze kod nas” u dvorani Kotorske biskupije, kojoj je prethodilo predavanje monsinjora Nika Ikića, profesora na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu. Monsinjor Ikić istaknuo je: „Nije cilj ekumenizma bratstvo i jedinstvo kako je to komunizam predstavljao, nije cilj ujediniti Srbe i Hrvate u jednoj državi, već je cilj ujediniti ih u jednoj Kristovoj ljubavi. Krštenje je metanacionalno, iznadnacionalno, nadnacionalno, kao i ekumenizam. Ekumenizam nije niti anacionalan, niti antinacionalan, nego nadnacionalan – uzdiže se iznad nacija“, rekao je u svom izlaganju Ikić. Kako je kazao, ekumenske uzore možemo pronaći u svijetlim trenucima povijesti. „Evo jednog svijetlog primjera iz 14. stoljeća-manastir Visoki Dečani gradio je Uroš Treći od 1327. godine, a završio car Dušan 1335. godine. Punih osam godina gradio ga je arhitekt iz Kotora, a na zaglavnom kamenu piše – Fra Vito, mali brat, protomajstor iz Kotora, kraljevskoga grada. Ta se istina ne može sakriti niti ju je potrebno kriti, već naprotiv- upravo je potrebno otkrivati kao povijesni pozitivni primjer.  Fra Vito je sve vrijeme gradnje živio s pravoslavnim monasima i celebrirao misu na svome obredu. Je li u ekumenskom pogledu 14. stoljeće pošlo dalje od 21. stoljeća?  Je li tako nešto moguće danas, a ako nije – zašto nije? U svakom slučaju fra Vito i Dečani su dan-danas i spomenik i putokaz ekumenizma na ovim prostorima“ – zaključio je monsinjor Niko Ikić. U ime Hrvatskoga nacionalnog vijeća, predavanju je nazočio predsjednik Hrvatske krovne zajednice „Dux Croatorum“ i član Vijeća i Odbora za vjeru i povijest, Adrijan Vuksanović.

Foto:Radio Kotor


 

14.12.2013.

Barska promocija „Monografije HGD-a“ i tradicionalni Božićni koncerti u Tivtu, Baru i Kotoru

BAR – Program koji se tradicionalno organizira povodom Božića počeo je ovog vikenda u Dvorcu kralja Nikole. Najprije je održana promocija luksuzne monografije Hrvatskoga građanskog društva od 2001. do 2012. godine, u kojoj je kronološki obuhvaćeno više stotina kulturnih programa koje je Društvo realiziralo u proteklom desetljeću.

Uz to, iz tiska je izašla i prigodna brošura povodom desetogodišnjice barske podružnice HGD-a CG, u kojoj je napravljena retrospektiva 50 programa iz područja kulture u tom periodu.
O knjizi su govorili autor Monografije Dario Musić, član Upravnog odbora HGD-a Tripo Schubert i članica Upravnog odbora Društva i članica HNV-a, Dijana Milošević.
Nakon promocije, u istom prostoru održan je tradicionalni, 14. po redu, Božićni koncert. U prepunoj dvorani Zavičajnog muzeja u Baru nastupili su sjajna ženska klapa „Bodulke“ s Hvara i Mandolinski orkestar HGD-a „Tripo Tomas“.  Program je bio podijeljen u tri segmenta. U prvom dijelu su mlade Hvaranke „a capella“ otpjevale nekoliko tradicionalnih dalmatinskih napjeva. Uslijedile su jednako dobre kompozicije Zlatana Stipišića Gibbonija, Olivera Dragojevića, Harija Rončevića, a sve uz izvrsnu klavirsku pratnju voditelja klape prof. Tomija Domančića.
Potom je klapa s mandolinskim orkestrom HGD-a izvela nekoliko tradicionalnih božićnih pjesama, a potom su neslužbenu božićnu himnu „U sve vrijeme godišta“ izvođači pjevali uz pratnju publike.
Organizatori očekuju da će sljedeći, jubilarni 15. koncert, biti održan u novoj konkatedrali Svetog Petra, na kojoj je završetak radova najavljen za lipanj naredne godine.
Događaj je organizirala barska podružnica Hrvatskog građanskog društva, na čelu s predsjednikom Podružnice i članom Izvršnoga odbora Hrvatskoga nacionalnog vijeća, Vladimirom Marvučićem.  

Božićni koncerti također u organizaciji HGD-a, na kojima su sudjelovale „ Bodulke“ i Mandolinski orkestar HGD-a, održani su i 13. prosinca u tivatskom Centru za kulturu, uz gostovanje tivatske muške klape“ Jadran“, te  15. prosinca u kotorskoj bazilici svetog Tripuna, kad je održana Adventska misa "U susret Božiću“.

Pokrovitelj koncerata je Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Programima je pored mnogobrojnih gostiju nazočila ministrica u Vladi Crne Gore, članica Izvršnoga odbora i predsjednica HGI-ja, Marija Vučinović, direktor Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, Safet Kurtagić, konzul RH u Kotoru Hrvoje Vuković, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća, Zvonimir Deković i Suljo Mustapić, potpredsjednik Skupštine Crne Gore.


NAZOČNOST PREDSTAVNIKA HNV-A

PODGORICA,13.12.2013.

Velimir Visković- kritičar, esejist, intelektualac, enciklopedist i leksikograf,  predsjednik Hrvatskog društva pisaca, 13. je prosinca u podgoričkoj Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović“,  u sklopu predstavljanja suvremene hrvatske književnosti, prema očekivanjima, najviše govorio o stvaralaštvu Miroslava Krleže, stanju moderne kritike i ključnim karakteristikama i važnim piscima hrvatske književne scene zadnjih tridesetak godina.

Visković, inače vrlo zahvalan, elokventan, a opet neposredan kao sugovornik, kroz razgovor s medijatorom Večeri, Nebojšom Kneževićem,  otkrio kako je izgledalo surađivati s Krležom, kojeg je upoznao kao dvadesetpetogogodišnjak, kada je čuveni pisac i urednik Leksikografskog zavoda imao 82 godine, te poznatim hrvatskim lingvistom Tomislavom Ladanom.  „Krležin pulen“ između ostaloga je ispričao da je Krleža posljednjih godina života imao velikih problema s težinom i zdravljem, kao i da ga je karakterizirao izuzetno visok tenor, neproporcionalan s njegovom korpulencijom. Mučila ga je i lomila tjelesna onemoćalost, ali, iako ga je tijelo izdavalo, uspio je do samoga kraja života sačuvati lucidnost, oštroumnost i kritički duh. Visković je rekao da je Krleža oduvijek bio surov kao kritičar.

„Čak i ugledni pisci znali su dobiti „packe“ od Krleže i nisu se usuđivali protestirali zbog toga", otkrio je Visković.

Na vječno pitanje „Andrić ili Krleža?“ odgovorio je -„i Andrić i Krleža“. Objasnio je da je kao gimnazijalac i student čak bio privrženiji Andrićevoj mirnoj, refleksivnoj, misaonoj prozi, ali da je kasnije otkrio ljepotu Krležine bujne, strastvene, barokne rečenice, kasnije poznate kao krležijanska. Što ga se više čita, to se više shvaća dubina i veličina njegova opusa, zaključio je Visković.

„Krleža jest stilski i tematski težak, ali je i pisac koji je apsolutno živ i danas" – ocijenio je Visković

„Književna kritika je danas gotovo istjerana iz novina. Ona je sveopće degradirana" ocijenio je jedan od najuglednijih hrvatskih književnih kritičara, dodajući da je nekada dobivao i po nekoliko stranica prostora u novinama poput „Nina“, „Danasa“, „Vjesnika“, „Feral tribjuna“  za osvrt na književna djela.

Crnogorskoj publici preporučio je nekolicinu hrvatskih pjesnika 20. stoljeća- Luka Paljetka, napose, čiji je pjesnički opus neopravdano  i nezasluženo zanemaren, te nekoliko suvremenih hrvatskih pisaca, kao što su „Feralova trojka“-Predrag Lucić, Boris Dežulović i Viktor Ivančić, kao i Zoran Ferić, Miljenko Jergović, Dubravka Ugrešić i drugi.

Književna večer organizirana je u okviru manifestacije DEUS- Decembarske umjetničke scene 2013. U ime Vijeća, Večeri su nazočili članovi Vijeća Jurica Žarković i Marin Čaveliš, te tajnica Vijeća, Ana Vuksanović.


 

REAGIRANJA HNV-A

12.12.2013.

Priopćenje HNV-a povodom kamenovanja prostorija HGI-a u Tivtu

Hrvatsko nacionalno vijeće, kao krovno tijelo, koje zastupa, štiti i čuva interese Hrvata u Crnoj Gori, kao i njihov nacionalni, vjerski i kulturni identitet, najoštrije osuđuje vandalski čin koji se zbio kasno sinoć, kada su kamenicama razbijena stakla na prostorijama Hrvatske građanske inicijative u Tivtu.

Ovakvi neprimjereni ispadi recidiv su nekih prošlih vremena, za koja smo mislili da su iza nas.

Hrvatsko nacionalno vijeće se ne želi i ne može baviti nagađanjima tko bi i zbog čega mogao biti počinitelj ovog nedjela, ali ovom prigodom apelira i insistira na tome da policija što brže otkrije počinitelje, te da ih sudski organi što prije procesuiraju i osude, kao primjer drugima da se ovakav nemili čin više ne ponovi, napose u tolerantnoj sredini kao što je Tivat, koji je uvijek odisao duhom multikulturalnosti i multinacionalnosti. Premisa našega djelovanja, dosad, a i ubuduće, upravo je zalaganje za miran suživot i toleranciju, uz uvažavanje posebnosti svih naroda koji žive na prostoru Tivta, Boke i Crne Gore.

Zvonimir Deković, predsjednik HNV-a


U Crnoj Gori su u protekloj godini u nakladništvu hrvatske manjine tiskana izdanja povijesne tematike i lijepe književnosti. Ovom prigodom ističemo knjigu Đure Vidmarovića "Prilog povijesti Hrvata Gornje i Donje Lastve", koja je 2013. godine objavljena u nakladi Hrvatske krovne zajednice- Dux Croatorum". Obiteljske uspomene književnice Nevenke Nekić, naslovljene "Kotorska trilogija", tiskane su 2013. godine u nakladi Hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice 809 Zagreb i Hrvatskoga građanskog društva Crne Gore iz Kotora. Navedena izdanja predstavljena su u sklopu edicije "Hrvatske knjige izvan Hrvatske-nakladništvo hrvatskih manjina, s podnaslovom "Izložba nakladničke djelatnosti hrvatskoga iseljeništva, hrvatskih manjina te Hrvata iz Bosne i Hercegovine" na štandu Hrvatske matice iseljenika na 36.-ome Interliberu-međunarodnome sajmu knjiga i učila koji se svakoga studenoga održava u Zagrebu.  

 


6.12.2013.

RADIO DUX SLAVI ČETVRTU OBLJETNICU

Dana 6. prosinca 2013. godine  Radio Dux slavi 4 godine postojanja i emitiranja. U kraćem, neformalnom druženju povodom obljetnice Radija, nazočni su bili i veleposlanica RH u CG, Ivana Sutlić Perić, predsjednik HNV-a, Zvonimir Deković, predsjednik HKZ-a Dux Croatorum i član Vijeća, Adrijan Vuksanović. 

Direktor Radio Dux-a Miroslav Marušić:

"Poštovani slušatelji i posjetitelji portala Radio Dux-a danas obilježavamo četvrtu obljetnicu početka emitiranja programa, jedine radio-postaje hrvatske nacionalne manjine u Crnoj Gori.

Od skromnih početaka prije četiri godine Radio Dux je danas čest gost mnogih domova. Izašli smo iz okvira stereotipa i drugačiji smo od drugih. Nismo radio koji samo emitira glazbu, teme kojima poklanjamo dosta pažnje su kultura, povijest, tradicija, ekologija, more, autohtona hrvatska nacionalna manjina u Crnoj Gori, Boka kotorska, teme koje privlače veliku pažnju, pa se naš rado putem interneta sluša u cijelom svijetu.

Rado nas slušaju svi slušatelji dobre volje. Znamo nismo najbolji niti najslušaniji ali se slušamo, što pokazuju internetski brojači i druga istraživanja. Samo je nekoliko nas vjerovalo u ovaj projekt ali evo već četiri godine su za nama.

Uporan rad, profesionalnost, najaviti i prisustvovati događaju, zabilježiti, pružiti objektivnu informaciju sa mjerom dobrog ukusa, a sve začinjeno dobrom prepoznatljivom glazbom, rezultiralo je da se sa Dux-om živi kao sa starim dobrim prijateljem kada je teško, kada ste sami, kada se slavi...

Poštovani, slušatelji potrudili smo se da putem naših valova do Vas stigne dio naše pozitivne energije, pozitivnog stava, dobrih humanih i zanimljivih životnih priča. Životni zakoni su takvi da najviše dobija onaj koji ima najpozitivniji stav.

U narednoj godini pripremamo redizajn našeg portala, poboljšanje informative, čujnost putem Extra TV-a, i konačno čujnost na cijeloj teritoriji Boke kotorske."

5.12.2013.

Podgorica, 5. prosinca 2013.

USPOSTAVLJENA JOŠ JEDNA SURADNJA

Adrijan Vuksanović, predsjednik Hrvatske krovne zajednice "Dux Croatorum" boravio je u posjetu Narodnoj biblioteci "Radosav Ljumović" u Podgorici. Tom prigodom sastao se s ravnateljicom Biblioteke Draganom Dmitrović, koja je istakla zadovoljstvo zbog uspostavljanja suradnje i izrazila želju da se izdanja Dux Croatorum-a, u prvom mjesecu naredne godine, promoviraju u glavnom gradu Crne Gore. Također, ravnateljica Dmitrović je zahvalila na darovanim knjigama, među kojima su i "Izabrana djela" Viktora Vide. Sada, pored Hrvatske knjižnice "Ljudevit Gaj", Narodna biblioteka "Radosav Ljumović" kao jedina u Crnoj Gori ima izdanja ovog velikog hrvatskog pjesnika, rođenog Kotoranina.

Ravnateljica Dmitrović je Hrvatskoj krovnoj zajednici "Dux Croatorum" darovala izdanja u nakladi institucije na čijem je čelu.

 

1.12.2013.

KAD SE MALE RUKE SLOŽE I ČIZMA SE NAPRAVITI MOŽE-ŠKOLA HRVATSKOG JEZIKA

Tivat, 1.prosinca 2013. (Radio Dux) – Učenici hrvatske nastave u petak su u Centru za obrazovanje i trening „Zopt" u Tivtu sudjelovali u radionici izrade rekvizita. Riječ je o drugoj u nizu od nekoliko radionica tijekom kojih učenici izrađuju čizmice za svoju ovogodišnju božićnu priredbu pod nazivom „Božić sa šegrtom Hlapićem".

Raznolik materijal i potreban alat učenici su pronašli u lijepom prostoru Centra kojim ravna Milena Ćipranić. U veseloj atmosferi, uz druženje, glazbu i malu pomoć odraslih, sve je išlo lako. Koncentrirano i precizno, s velikom maštom i kreativnošću, izrađivane su i bojane različite čizmice za različite uloge. Užitak učenika u postolarskom poslu upotpunila je profesionalna pomoć akademskog slikara Zorana Krute.

Čizmice koje su učenici radili oživjet će u božićnoj priredbi koja će ove godine biti inspirirana jednim od najpopularnijih likova hrvatske dječje književnosti – šegrtom Hlapićem. Dječji roman Ivane Brlić Mažuranić „Čudnovate zgode šegrta Hlapića" svjetlo dana ugledao je prije sto godina, pa je ova značajna obljetnica prilika da u božićnoj bajci kreativne snage ujedine učenici hrvatske nastave iz Kotora i Tivta s voditeljicom Anom Šarčević i dječji zbor „Leptirići" s voditeljicom Andreom Orlando. Podršku u pripremama za božićnu priredbu kojom će učenici razveseliti roditelje, prijatelje i lokalnu zajednicu dalo je Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore i Hrvatska građanska inicijativa.

28.11.2013.

Vjerska tribina u povodu obilježavanja 1700. godišnjice Milanskog edikta

"Historičnost Milanskog edikta iz 313.-povijest i legenda" naziv je vjerske tribine koju je u povodu obilježavanja 1700. godišnjice Milanskog edikta organizirao Biskupski ordinarijat Kotor u bazilici katedrale Sv. Tripuna. Veliko zanimanje nazočnih izazvalo je znanstveno izlaganje prof. dr .Stjepana Krasića, dominikanca, dvostrukog rimskog doktora (teologije i povijesti), dugogodišnjeg profesora Crkvene povijesti na Papinskom sveučilištu sv. Tome Akvinskoga u Rimu, ukratko-povjesničara svjetskoga glasa.

Nakon predavanja priređena je prezentacija restauriranog raspeća jednog od najvećih baroknih mletačkih skulptora Andrea Brustolone, koje je uradio tim konzervatora Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore-Cetinje, područni odjel Kotor. Financijska sredstva za restauraciju osigurana su donacijom kotorskoj Biskupiji od strane talijanske regije Friuli-Venecija-Giulia. O restauriranom Brustolonovom raspeću govorila je Jasminka Grgurević, konzervatorica Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, područnog odjela  Kotor.

Predavanju je nazočio konzul RH u Kotoru, Hrvoje Vuković, biskup kotorski mons. Ilija Janjić te mnogobrojni svećenici i osobe iz kulturnog života Boke.

Foto galerija: Radio Dux

28.11.2013.

„Na putu putnici“-zbirka odabranih priče pisaca manjinskih naroda Crne Gore

„Na putu putnici“, zbirka odabranih priče pisaca manjinskih naroda Crne Gore, predstavljena je 28. studenoga 2013. g. u Narodnoj bilioteci „Radosav Ljumović“ u Podgorici.
Na promociji su govorili urednik izdanja Zuvdija Hodžić, književni kritičar Vlatko Simunović, književnik i publicist Bogić Rakočević i književnik Anton Gojčaj. „Ova zbirka donosi na jednom mjestu tekstove 23 autora, manjinskih naroda raznih generacija“, primijetio je Vlatko Simunović. Među njima se našao Viktor Vida, ali i naši suvremenici: Muzafer Čaušija, Kemal Musić, Senad Karađuzović, Saladin Burdžović, Husein Bašić, Redžep Ćozja itd. „ Hodžić je izabrao one posebne, one među kojima je svatko na svoj način rijedak i izvan prosjeka, one koji su išli i idu korak ispred svoga vremena. Našao je 23 vrijedna komada čistoga zlata, 23 priče koje su se među koricama ove knjige našli na zadovoljstvo ljubitelja pisane riječi koji znaju da u stvaralačkom činu svaki čovjek nadilazi sebe i izdiže se iznad banalne stvarnosti, slabosti i poroka- zaključuje Simunović.
Prezentaciju ove knjige, koja obuhvaća 23 reprezentativna autora, organizirali su Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore u suradnji s Narodnom bibliotekom „Radosav Ljumović“. Promociji je, u ime Vijeća, nazočio Adrijan Vuksanović, član Vijeća i predsjednik Hrvatske krovne zajednice-Dux Croatorum.

27.11.2013.

PREDSTAVLJENA KNJIGA „HRVATSKI I CRNOGORSKI ROMAN“

Knjiga „Hrvatski i crnogorski roman" Jakova Sabljića promovirana je 27. studenoga u Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović", u organizaciji Instituta za crnogorski jezik i književnost. O knjizi su govorili autor Jakov Sabljić, Milena Ivanović, Vladimir Vojinović i Aleksandar Radoman, dok je medijator večeri bio Ivana Vulić. Knjiga Jakova Sabljića „Hrvatski i crnogorski roman (međuknjiževna tumačenja)" zasniva se na komparativnim analizama odabranoga korpusa suvremenih crnogorskih i hrvatskih romana mlađih autora, pri čemu se naročito uzima u obzir uticaj popularne kulture i medija, prvenstveno filma, na literarnu praksu. Knjiga ima pet poglavlja, gdje su u prvom „Uvodno o hrvatskom i crnogorskom romanu – pitanja poetike i ideologije" nabrojani pisci i romani koji su analizirani u knjizi, prezentirani kriteriji odabira djela i književno-teorijsko stanovište. Drugo poglavlje, „Historiografska fikcija" sadrži analizu povijesnog romana, a treće „Žanrovski hibridi" žanrovski miješanih djela. Četvrtim dijelom „Analitički i autobiografski romani" obuhvaćeni su primjeri svih vrsta analitičkoga i autobiografskoga romana. Posljednji dio rada „Recepcija – metodologija – metodika" nosi predložene i praktično provjerene inovacije u nastavnoj praksi vezanoj za književnost u okvirima visokoškolske nastave. Promociji je, u ime HNV-a, nazočio član Vijeća i predsjednik Hrvatske krovne zajednice- Dux Croatorum, Adrijan Vuksanović.

25.11.2013.

Povodom stogodišnjice rođenja hrvatskog književnika Viktora Vide

U organizaciji Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina i suorganizaciji Hrvatskoga nacionalnog vijeća u Narodnoj biblioteci “Radosav Ljumović” u Podgorici sinoć je održan hommage povodom stogodišnjice rođenja hrvatskog književnika, inače Peraštanina, Viktora Vide.

Prvi govornik jučerašnje književne večeri bio je zasigurno najbolji poznavatelj djela Viktora Vide u Crnoj Gori, Vlatko Simunović, novinar i izdavač iz Podgorice. Govorio je o Vidinu životu, pjesništvu i njegovom značaju. Istaknuo je da su mu njegov zavičaj, Perast i Boka kotorska, središnja tematika. Iz svog napuklog srca hrvatskog emigranta, koji je ostao u Argentini jer nije želio živjeti u komunizmu, veličao je motive rodnog kraja, s neizbježnom sjetom, ganućem, melankolijom i žalom.  Prevelika tuga zbog napuštanja rodne Boke na kraju ga je i odvela u preranu i svojevoljnu smrt.

Viktor Vida pripada hrvatskoj književnosti i jedan je od najsugestivnijih i najreprezentativnijih figura hrvatske lirike 20. stoljeća, ali Crna Gora se može i treba ponositi činjenicom da je po mjestu rođenja i po tematskim uporištima njegova pjesništva jedna od njegove dvije domovine. Simunović je ponovno spomenuo inicijativu da se Vidini posmrtni ostaci prenesu u rodnu mu Boku, što su pozdravili i sudionici i publika.

O Vidinu proznom stvaralaštvu, smatrajući da je nepravedno zanemareno, govorio je mr. Miomir Abović, profesor književnosti iz Tivta. Posebno se osvrnuo na njegove mnogobrojne eseje, o Baudelairu, Bachu, Valeryju, Eluardu, Da Vinciju, da spomenemo samo neke, te humoresku „ Rasulo Doriana Vlaja“, iz kojih su čitljive Vidina erudicija i osjećaj za satiru i parodiju.

Na kraju se publici obratio i dr. Đuro Vidmarović, izražavajući žaljenje što nije i prije došao u Podgoricu.  Vidmarović se, na sebi svojstven- neposredan, topao i prijamčiv način, osvrnuo na Vidin život, emigraciju i pjesništvo. Spomenuo je i na još nekolicinu sjajnih Bokelja iz prošlog stoljeća- Alfirevića, Čižeka, Kornera, Oreškovićevu, akademika Pečarića, koji su u hrvatskoj književnosti i znanosti ostavili neizbrisive tragove.

Vidine stihove nadahnuto je čitao dramski umjetnik i član CNP-a, Danilo Čelebić, moderatorica je bila Ana Šarčević, a redatelj Husein Bato Dukaj. U glazbenom dijelu programa nastupili su Dražen Joković na gitari i Dušica Kordić na violini, izvodeći Piazzolu i Gardela. Na koktelu, u neformalnom dijelu programa, dašak Boke i Dalmacije podgorička je publika mogla osjetiti u interpretaciji klape „ Jadran“ iz Tivta, pod stručnim vodstvom prof. Andree Orlando.  

Večeri su nazočili i konzul RH u Kotoru, Hrvoje Vuković, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore Zvonimir Deković, predsjednik Hrvatske krovne udruge –Dux Croatorum Adrijan Vuksanović, predsjednica tivatske podružnice HGD-a i članica IO-a HNV-a Ljerka Sindik , predsjednica iz podgoričke podružnice HGD-a Svetlana Zeković, direktor Fonda za zaštitu i očuvanje manjina Crne Gore Safet Kurtagić, direktor Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina, Derviš Selhanović, pjesnik Mladen Lompar, kao i nekolicina članova HNV-a.


23.11.2013.

„BOJE, ZVUCI I OKUSI HRVATSKE“

Podgorica, 23. studenoga 2013. g. (Radio Dux) – Podgorička podružnica Hrvatskog građanskog društva Crne Gore organizirala je promociju Dalmacije, u sklopu projekta „Boje, zvuci i okusi Hrvatske". Na samom početku goste je pozdravila predsjednica Podružnice Svjetlana Zeković. Ona se zahvalila svima i istakla zadovoljstvo zbog velike posjete. „Prvu manifestaciju, u okviru ovog projekta, održali smo u lipnju ove godine, kao svečanost prigodom ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Tada smo promovirali Slavoniju, a večeras Dalamciju", rekla je dr. Zeković. Nakon toga nazočni su čuli nezvaničnu himnu dalmatinske regije „Dalmatino povišću pritrujena".

Virtuelnu šetnju kroz dalmatinske gradove vodio je Marin Čaveliš, koji je pomoću video – bima interpretirao razne zanimljivosti vezane za Dalmaciju, kako u prošlosti, tako i u sadašnjosti. Kada su se vizualno 'nahranili' ljepotama arhitekture i prirode Dalmacije, gosti su kušali i razne specijalitete vezane za taj kraj. Da ugođaj bude potpun, kako bi ne samo vidjeli i okusili, već i 'slušali' Dalmaciju, pobrinula se tivatska klapa Jadran, na čelu s prof. Andreom Orlanom.

Na jučerašnjem događaju, pored brojnih posjetitelja, bili su i Ivana Perić, veleposlanica Republike Hrvatske u Podgorici, Zvonimir Deković, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore, Tripo Schubert, član Upravnog odbora HGDCG-a, don Janez Mirtek, podgorički župnik, kao i članovi Hrvtaskog nacionalnog vijeća Crne Gore.


23.11.2013.

"KORAKOM STOTINU GODINA"-Koncert Nade Baldić i vokalnog sastava " Providenca"

U subotu, 23. 11. 2013. godine, povodom Dana Općine Tivat, u organizaciji Hrvatskoga nacionalnog vijeća i Centra za kulturu Tivat u Velikoj dvorani Doma "Gracija Petković", u 19:30 sati, održan je koncert Nade Baldić  i vokalnog sastava " Providenca"  naziva "KORAKOM STOTINU GODINA". Gosti koncerta su bili: ženska klapa "Bisenice Boke", sopranistica Milica Zdravković, korepetitor Dejan Krivokapić i Dušan Duje Tadić, klapa " Castelnuovo" i kantautor Poly Gjurgjević, sa sastavom "Lungo mare".

Foto galerija: Radio Dux


22.11.2013.

Predstavnici Hrvata sa prostora Crne Gore-sudionici 19. Foruma hrvatskih manjina

Hrvatska matica iseljenika u Zagrebu 22. studenoga organizirala je stručni skup "Forum hrvatskih manjina 2013.", na kojemu su se okupili predstavnici hrvatskih manjina iz Austrije, Crne Gore, Italije, Mađarske, Makedonije, Rumunjske, Slovačke, Slovenije i Srbije, kao i predstavnici nadležnih državnih tijela i institucija Republike Hrvatske.
Tema ovogodišnjeg skupa je "Hrvatske manjine u Europi i rezultati zadnjega popisa stanovništva-stanje i perspektive". Na Forumu se vodio dijalog o aktualnom demografskom stanju i prostornoj razmještenosti hrvatskih manjina u europskim državama te o mogućnostima rješavanja demografskih problema.
Na skupu su kao predstavnici hrvata sa prostora Crne Gore sudjelovali Zvonimir Deković, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore, i don Dejan Turza, povjerenik Kotorske biskupije zadužen za pastoral braka i obitelji. Zvonimir Deković je održao izlaganje na temu "Stanje i perspektive", a don Dejan Turza je predstavio rad prof.dr. Milenka Pasinovića naziva "Demografske karakteristike". Forum je pratila i predstavnica Veleposlanstva Republike Crne Gore, Ana Zeković.

Tijekom radne posjete Zagrebu u povodu sudjelovanja na stručnom skupu "Forum hrvatskih manjina 2013." Zvonimir Deković obavio je posjet Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini. Don Dejan Turza, sutomorski župnik, ugovorio je sastanak s mons. Tomislavom Rogićem, rektorom svetišta i tom prigodom nakon razgovora razmijenjeni su prigodni darovi u znak suradnje i zajedništva. Mons. Tomislavu Rogiću uručene knjige sa temama iz Boke kotorske: Baštinske teme-prof. Vinicije Lupis, Prilog povijesti Hrvata Gornje i Donje Lastve-prof. dr. Đuro Vidmarović i Sidrišta zavičaja-grupa autora iz Boke. Rektor svetišta Crkve hrvatskih mučenika mons. Tomislav Rogić poklonio je repliku Zlatnog križa krbavskih biskupa predsjedniku HNV-a Zvonimiru Dekoviću kao znak sjećanja na prvi posjet Hrvata iz Crne Gore ovom svetištu. 

18.11.2013.

U ponedjeljak, 18. 11. u Domu kulture "Josip Marković" u Donjoj Lastvi održana je promocija Monografije Hrvatskoga građanskog društva Crne Gore, autora Darija Musića. O ovome vrijednome izdanju govorili su Tripo Schubert-prvi predsjednik, a sadašnji član Upravnog odbora Društva, i Mirko Vičević, aktualni predsjednik HGD-a i član Izvršnog odbora HNV-a. Budući da je autor Dario Musić iz objektivnih razloga bio spriječen sudjelovati na promociji, njegovo izlaganje, kao i dojmove osoba iz javnog i kulturnog života, koje su imale prilike upoznati se s Monografijom, pročitala  je Ljerka Sindik, predsjednica tivatske podružnice HGD-a i članica Izvršnog odbora Vijeća.
"Ova Monografija je vremeplov našeg Društva koje je realiziralo brojne projekte. Član HGD-a CG može biti svatko tko prihvaća programska opredjeljenja bez obzira na vjeru i naciju. U kratkom periodu urađeno je mnogo u interesu Crne Gore i Hrvatske. Sjećamo se 23. lipnja 2001. kada je Društvo osnovano, ali i 2005. kada je grupica članova pokušala omalovažiti sve naše napore. Iz tog ružnog perioda izašli smo još jači"- rekao je Tripo Schubert. Prvi predsjednik Društva zaključio je svoje izlaganje riječima: " Iskazujem zahvalnost Dariju Musiću, mom suradniku i autoru Monografije."
Proslavljeni vaterpolista i trener juniorske reprezentacije, Mirko Vičević, u svom se obraćanju koristio i sportskim rječnikom opisujući borbu za opstanak i ostanak Hrvata na ovim prostorima: "Mi igramo jednu utakmicu koja nije laka, ali nije još izgubljena. Bravurom Darija Musića to izgleda lako i jednostavno. " Iskazao je  zahvalnost mještanima i, naročito, predsjedniku HNV-a, Zvonimiru Dekoviću, na trudu i naporu koji je uložen u obnovu Hrvatskoga doma u Donjoj Lastvi. " Siguran sam da ćemo u ovaj Dom za dvadesetak godina doći na promociju nove Monografije koja će služiti na čast Društva, Boke, Crne Gore i Hrvatske" - zaključio je aktualni predsjednik Društva.
U prigodnom programu sudjelovali su Mandolinski orkestar HGD-a "Tripo Tomas", Amaterska kazališna sekcija HGD-a "Petar Tomas"  i glazbeni sastav "Lungo mare". Moderatorica promocije bila je Dolores Fabijan.
Promociji su nazočili pored velikog broja Lastovljana i Tivćana i konzul RH Hrvoje Vuković, predsjednik HNV-a Zvonimir Deković i predsjednik Hrvatske krovne zajednice- Dux Croatorum Adrijan Vuksanović.

Foto album sa promocije-Radio Dux

Kotor, 14. studenog 2013. (Radio Dux) 

GOST - DARIO MUSIĆ AUTOR MONOGRAFIJE HGD CG

U emisiji "Tragom Hrvata Boke i događaja" ugostili smo autora monografije Hrvatsko građansko društvo Crne Gore – Kotor, 2001.-2012. Daria Musića.

„Na monografiji sam radio više od dvije godine, bilo je teško odlučiti, selektirati što objaviti a što izostaviti jer je sve važno. Monografija je zaista dokument jednog vremena i djelovanja Društva sa brojnim fotografijama na 250 strana. Imamo od prvog dana sačuvanu kompletnu dokumetaciju zajedno sa fotografijama, suština je bila da obuhvatim događaje ne samo rad HGD već i HGI, Radio Dux, cijeli materijal obuhvaća povjesni rad hrvatske zajednice u tom periodu.
Svi čalnovi HGD CG će dobiti monografiju besplatno dovoljno je da se jave Društvu – kancelarija na zatvorenom bazenu u Kotoru ili na telefon 032 324 - 232.
Nakladnička djelatnost HGD je jako razvijena do sada smo izdali 21 knjigu" - između ostalog kazao je autor Dario Musić.
Više poslušajte u emisiji Radio Dux-a.


9. studeni 2013.-Muo

BLAŽENI GRACIJA

U nazočnosti velikog broja vjernika svečano je proslavljen blagadan Blaženog Gracije, jednog od svetaca Boke Kotorske. Sveto Euharistijsko slavlje je predvodio msgr. Ilija Janjić, biskup kotorski.

Blaženi Gracija umro je 9.studenoga 1508. godine na otoku Svetoga Kristofora. Zauzimanjem pomorca Antuna Jankovića iz Mula Gracijevo tijelo biva preneseno iz Venecije u rodni Muo, 1810. godine. Muljani su mu uzvratili ljubav izgradnjom nove župne crkve u sredini mjesta, koju su posvetili 18. rujna 1864. godine, B. D. Mariji Pomoćnici kršćana, i u njoj na novom olltaru u srebrnom sarkofagu postavili tijelo Blaženog Gracije, te je na taj način župna crkva Pomoćnice kršćana na Mulu postala Svetište Blaženog Gracije.

Blaženi Gracija rođen je na Mulu 1438 godine. Do svoje tridesete godine živi u obiteljskom domu, osiguravajući egzistenciju roditeljima i sebi, ribanjem i težačkim poslom. Nakon toga, postaje mornar na mletačkom trgovačkom brodu. Bitna godina za njegov život je 1468. kada na poticaj propovjedi Blaženog Šimuna Camerina, donosi odluku napustiti dotadašnji način života i dati se na raspolaganju Bogu i bližnjemu u službi redovnika augustinca. Dobivši blagoslov roditelja on stupa u red svetog Augustina i dobija ime Gracija, što u prijevodu znači milost. Svoj redovnički život počeo je u samostanu na brdu Ortone, nedaleko od Padove. Odmah se istakao poniznošću, skromnošću i odlučnošću, zadobivši simpatije svoje subraće. Kao redovnik istakao se svetim životom provodeći dane u postu i molitvi. Posebno su mu bili na srcu siromasi i prosjaci, koji su dolazili na samostanska vrata. Svakom je pružio "koricu kruha" i riječ utjehe, koja im je često više značila nego materijalni dar. Naročito je pomogao gubavce. Još za života, a naročito poslije smrti, pripisivana su mu brojna čudesna ozdravljenja i djela.

PALAMIDA OD SREBRA

18. svibnja 1890. godine, treći dan velikog slavlja na Mulu, poblaženja Blaženoga Gracije, narod iz svih okolnih mjesta došao je na Muo da se pomoli svecu. Crkva i oko nje sve puno, mnoštvo naroda. Iznenada sa Ljute javljaju da se vidi veliko jato ribe. Pobožni ribari patruna Piera Simovića donose munjevitu odluku. Poslije četvrt stoljeća svetac je tu, u mjestu, na sigurnom, a riba ima rep, ako je ne ulove oni neki drugi će. Brzo su uskočili u barke i krenuli preko mora. Stigavši na Ljutu zatekli su ribu na posti. Ne čekajući bacili su mrežu. Iznenađenje je bilo ogromno, ulov kakav ni u snu nisu mogli poželjeti, puna mreža, pucala je pod teretom. Preko 6000 komada palamida. Toliki se broj ovih riba nikad u Bokeljskom zalivu nije ulovio.

Da bi zahvalio Bogu i Blaženomu Graciji, patrun Piero Simović dao je načiniti ribu, palamida, od srebra u prirodnoj veličini, koja sada visi na strani Evanđelja, na svečevom oltaru. Na tablici ispod ove ribe stoji natpis:

"Na uspomenu nečuvenog lova od preko 6000 palombića, ulovljenih trećeg dana trodnevnog slavlja poblaženja Blaženoga Gracije, dana 18.svibnja 1890. godine, harna obitelj Simović P".


8. studeni 2013.

PREDAVANJE O „APOSTOLATU ZA ŽIVOT“

Donja Lastva, 8. studeni 2013. (Radio Dux) - U Donjoj Lastvi u crkvi Sv. Roka svećenik P. Marko Glogović održao je predavanje o „Apostolatu za život". Organizator susreta, povjerenik za pastoral braka i obitelji don Dejan Turza, predstavio je gosta i istakao zahtjevnost i bremenitost u ovom specifičnom pastoralu.

Predavač je prikazao djelovanje Pavlinskog reda, te uputu blaženog Ivana Pavla II. misao vodilju u svome radu: „Žurno je potrebno organizirati jednu svjetsku molitvu za život!" Tako su, ističe P. Glogović, 1999. godine započeli s molitvom, a danas imaju preko 100 molitvenih zajednica širom regije i svijeta.

Mnoštvom primjera iz svoga pastoralnog djelovanja predavač je zaokupio pažnju nazočnih vjernika i svećenika. Udruga „Betlehem" godišnje spasi 100 do 150 djece, imaju pet kuća za nezbrinute žene i djecu. Pozvao je mlade na život u predbračnoj čistoći, a bračne drugove na potpuno predanje. Upozorio je posebno na pažljivost u čistoći misli, pogleda i osjećaja, te je pozvao vjernike da se aktiviraju u školama, bolnicama i župnim zajednicama.

Biskup Ilija Janjić zahvalio je predavaču i istakao da ga je zapanjila mirnoća, bliskost i jednostavnost njegova govora o Božjem pozivu na život, ljepoti braka nasuprot strahoti pobačaja i promiskuitetnog života.

Predavanje je završilo zajedničkom molitvom i pjesmom Majci Božjoj.

Susret je animirala klapa „Vazda mladi" iz Tivta. Pored domaćih vjernika predavanju su nazočili vjernici i svećenici iz Đurica, Krtola, Mula i Sutomora.8. studeni 2013.

8. studeni 2013.

MONOGRAFIJA HGD CG – DOKUMENT JEDNOG VREMENA

Kotor, 8. studenog 2013. (Radio Dux) - Monografija Hrvatsko građansko društvo Crne Gore – Kotor, promotor nacionalnog i kulturnog identiteta Hrvata u Crnoj Gori, graditelj mostova povjerenja, mira i suradnje i prijateljstva dvaju naroda i država, Republike Hrvatske i Crne Gore 2001.-2012. godine koje su obilježile opstojnost i razvoj Društva, autora Daria Musića promovirana je u petak, 8. studenog u Crkvi sv. Duha.

Predstavljajući monografiju prvi predsjednik Društva Tripo Schubert, podsjetio je na prve dane od ideje do osnivanja Hrvatskoga građanskog društva.

„Prisjećam se kraja devedesetih godina proteklog stoljeća, kada sam s grupom istomišljenika započeo priču o potrebi organiziranja Hrvata na područiju Crne Gore. U tim teškim godinama Hrvati Boke su uspjeli da ustraju i sačuvaju svoj identitet, kulturu i običaje. Hrvatsko građansko društvo Crne Gore osnovano je 23.lipnja 2001. godine u Kotoru. Ponosan sam što je HGD kroz sve ove godine išlo ubrzanim koracima pravim putem i postalo nezaobilazna stanica u komunikaciji između Crne Gore i Hrvatske. Na čelu Društva sam bio do 2005. godine i u tom periodu uspostvili smo prve kontakte s Republikom Hrvatskom, organizirali znanstvene skupove, izložbe, koncerte, utemeljili školu na hrvatskom jeziku, obnovili održavanje Tripundanske večeri, započeli s organizacijom božićnih i uskršnjih koncerata, formirali mandoliski orkestar. Pokrenuli smo jedan od najznačajnijih projekata- tiskanje prvog časopisa na hrvatskom jeziku „Hrvatskog glasnika".

U monografiji su taksativno pobrojani svi najzančajniji događaji i aktivnosti Društva. Ova publikacija je najvažniji tumač vremena u kojem djeluje HGD" – kazao je Tripo Schubert.

Predsjednik Društva u periodu od 2005 – 2011. dr. Ivan Ilić, podsjetio je da je HGD bio most uspostavljanja pokidanih veza između Crne Gore i Hrvatske i pokretači brojnih aktivnosti i susreta. Ova monografija je rezultat dugogodišnjeg mukotrpnog rada dokumentariste Daria Musića, ilustrirana tekstom i fotografijama na 250 strana.

Kada su mostovi izgrađeni, kada je HGD na mjestu koje mu pripada, nama kao mladoj postavci nije lako da nastvimo ovim ritmom i kvalitetom. Međutim siguran sam da ćemo mi mladi uz pomoć iskusnih nastaviti u sličnom ritmu, te da će se jednoga dana pred vama naći nova monografija, koja će kao i ova služiti na čast svim Hrvatima Kotora, Boke Kotorske Crne Gore, Republike Hrvatske, našim članovima, prijateljima, ljudima dobre volje i sudionicima brojnih ostvarenih i budućih aktivnosti-kazao je predsjednik HGD-a Mirko Vičević.

Autor monografije Dario Musić podsjetio je na povijest Hrvata na ovim prostorima, kao i na hrvatske udruge, koje djeluju s ciljem zaštite identiteta i ostvarivanje prava, koja pripadaju Hrvatima kao autohtonom narodu. Nakladnička djelatnost HGD-a ohrabrila je entuzijaste u društvu, što je rezultiralo prikupljanjem velikog broja dokumenata, fotografija i tiskanjem 21 knjige.

„U podnaslovu monografije je sažeteo cjelokupno djelovanje HGD-a Crne Gore. Kao sudionik svih događaja u Društvu od osnivanja, pa do danas dobro sam upoznat sa svim procesima razvoja i djelovanja Društva. Od prvog dana smo vodili kompletnu dokumentaciju propraćenu fotografijama. Na knjizi sam radio dvije godine i trebalo je izdvojiti sve najznačajnije događaje. S pravom mogu reći da je ova knjiga od povjesnog značaja, pogotovo s vremenske distance kada naša pokoljenja budu čitala i proučavala svoje predake"- kazao je autor Dario Musić.

Glumica Dragica Tomas uputila je telegram HGD CG – „počastvovana sam što se mandolinski orkestar i kazališna sekcija nazvani Tripo i Petar Tomas. Želim uspješnu promociju monografije dugo trajanje u plemenitoj misiji povezivanja dvije prijateljske zemlje i neprekidno širenje kulture odnosa među ljudima."

U umjetničkom djelu programa sudjeluju Mandolinski orkestar HGD CG "Tripo Tomas" ,amatersko kazalište HGD CG "Petar Tomas" i sastav „Lungo Mare".

3. studeni 2013.

Don Dejan Turza, nekadašnji upravitelj župe sv. Roka, prilikom službene posjete Hrvatskom nacionalnom vijeću Crne Gore, u nedjelju, 3. studenog, uručio je poklon donaciju knjiga Hrvatskoj knjižnici „Ljudevit Gaj".
Među više od dvije stotine knjiga, tu su vrijedna izdanja „Kršćanske sadašnjosti", „Verbuma", „Glasa koncila", kao i cjelokupna naklada „Karmelskog niza".
Zahvaljujući vrijednoj donaciji don Dejana Turze čitaonica „Ljudevit Gaj", od jučer, je bogatija za vrijedna izdanja iz povijesti, teologije i književnosti, primjerice Shakespearea, Šenou, Rousseaua itd.

Don Dejan Turza, nakon posjeta Hrvatskom nacionalnom vijeću, u izjavi za Radio Dux ističe univerzalne vrijednosti crkve: „Crkva je uvijek bila uz svoj narod i to na svim razinama. U Njoj ima mjesta za sve, i za one koji intelektualnim naporima traže i slave Boga, kao i za one koji u jednostavnosti srca slave Gospodina."


2. studeni 2013.

ADRIJAN VUKSANOVIĆ NOVI PREDSJEDNIK HRVATSKE KROVNE ZAJEDNICE DUX CROATORUM

Donja Lastva, 3. Studenog 2013. g. (Radio Dux) – Na jučerašnjoj sjednici Upravnog odbora Hrvatske krovne zajednice Dux Croaotrum za novog predsjednika jednoglasno je izabran Adrijan Vuksanović. On je na ovoj funkciji zamijenio Zvonimira Dekovića.

„Zahvalan sam i počašćen povjerenjem koje mi je ukazano. Ova odgovorna funkcija budi u meni i ponos i ozbiljnost. Svi zajedno smo pozvani, ne surađivati, već živjeti za ideju očuvanja hrvatskog identiteta u Crnoj Gori. Radeći na slavu Božju i korist zajednice opravdat ću povjerenje koje mi je dano", rekao je Vuksanović za Radio Dux.
Na sjednici su se razmatrale dosadašnje akcije i poduhvati, pri čemu je izraženo zadovoljstvo postignutim. Također dogovorene su smjernice za budući rad.
Razgovor s novim Predsjednikom Hrvatske krovne zajednice Dux Croatorum imat ćete prigode poslušati u narednoj emisiji Tragom Hrvata Boke i događaja.


2. studeni 2013.

DUŠNI DAN

Tivat, 2. studenog 2013. (Radio Dux) - Katolički vjernici u Boki obilježili su juče jedan od najvećih vjerskih praznika po gregorijanskom kalendaru - blagdan Svih Svetih, a danas je Dušni dan ili Dan mrtvih.

Tim povodom u svim crkvama Kotorske biskupije održane su posebne mise zadušnice za sve pokojnike, a vjernici su cvijećem i svijećama okitili grobove svojih bližnjih. Juče su u većini župa Kotorske biskupije obavljeni i blagoslovi sa procesijama na svim grobljima, a tim povodom u zavičaj je doputovao i veliki broj Bokelja koji žive i rade u inozemstvo, koji su se došli pokloniti sjenama svojih najmilijih.

Dušni dan obilježava se od 11. stoljeća i izraz je kršćanske nade i vjere u zagrobni život.


Posjet predstavnika Hrvata u Crnoj Gori matičnoj državi

Izaslanstvo predstavnika Hrvata u Crnoj Gori, u čijem su sastavu bili  predsjednik Hrvatskoga nacionalnog vijeća Zvonimir Deković i predsjednica Hrvatske građanske inicijative i članica Izvršnog odbora Vijeća Marija Vučinović, boravila je u radnom posjetu Zagrebu, kojom su se prigodom susreli s predstavnicima političkoga života iz matične države.

28. listopada su se u pratnji gospodina Ivana Zebe, tajnika u Državnom uredu za Hrvate izvan RH, susreli s mr.sc. Marinom Knezovićem, ravnateljem Hrvatske matice iseljenika. Prilikom sastanka dogovorena je suradnja na zajedničkim projektima. Također je bilo riječi o načinu na koji bi se sportašima iz Crne Gore omogućio dolazak i sudjelovanje na Hrvatskim svjetskim igrama u Zagrebu u srpnju iduće godine.  

Istoga dana susreli su se i s Njegovom Ekscelencijom, veleposlanikom Crne Gore u RH, gospodinom Igorom Građevićem. Na sastanku s veleposlanikom najviše riječi bilo je o suradnji dvaju zajednica-hrvatske u Crnoj Gori i crnogorske u Hrvatskoj. Na prijedlog veleposlanika Građevića pokrenuta je ideja o suradnji Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore i Nacionalne zajednice  i Vijeća Crnogoraca Hrvatske. Veleposlanik Građević istaknuo je ovom prilikom da mu je bilo iznimno zadovoljstvo poslušati članice ženske klape „ Moderato Cantabile“ iz Kotora i upoznati voditeljicu klape i vanjsku suradnicu Vijeća, Andreu Orlando, tijekom njihovog gostovanja povodom ovogodišnjih zagrebačkih „Lučindanskih susreta“. Konstatiran je sve bolji položaj Hrvata u Crnoj Gori i Crnogoraca u Hrvatskoj, posebice u Zagrebu, te su obje strane iskazale spremnost i interes da se taj trend nastavi i dalje.

29. listopada izaslanstvo iz Crne Gore, ponovno u pratnji tajnika Zebe, susrelo se s mr. sc. Dariom Krstičević, predstojnicom Državnoga ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, koja ih je primila u pratnji gospođe Ivane Goranić, savjetnice s posebnim položajem za hrvatske manjine u Državnom uredu za Hrvate izvan RH. Glavne teme sastanka bile su: konstituiranje i broj članova Međuvladina mješovitog Odbora, funkcioniranje i financiranje medija Hrvata u Crnoj Gori i problem restitucije zemljišta. Naglašeno je da je navedeni Ured, koji je Vlada RH osnovala upravo s tom svrhom da bude zadužen za problematiku pripadnika hrvatskoga naroda izvan matične države, referentno mjesto i adresa na koju se pripadnici hrvatske manjine trebaju obraćati za pomoć i suradnju.

U prijepodnevnim satima toga istoga dana gospodin Deković i gospođa Vučinović susreli su se s gospodinom Ivom Jelušićem, potpredsjednikom saborskog  Odbora za Hrvate izvan RH, i članovima Odbora iz redova svih političkih stranaka u RH. Susret je protekao u iznimno ugodnom ozračju i potrajao je čak i dulje od planiranoga. Naglasak je stavljen na problem povraćaja zemlje. Zaključeno je da je status hrvatske manjine u Crnoj Gori, uza sve probleme, na zadovoljavajućoj razini, te da treba raditi na tome da bude sve bolji. Iskazana je želja da hrvatska zajednica bude poveznica u budućim komunikacijama, te garant i najbolji pokazatelj dobrih odnosa RH I Crne Gore.

Jučer je, nakon sastanka u Saboru, na radnom ručku održan još jedan sastanak s predstojnicom Krstičević i njezinim suradnicima iz Ureda.  

U poslijepodnevnim satima delegaciju Hrvata iz Crne Gore primio je mr. sc. Željko Kuprešak, veleposlanik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova RH, Davor Vidiš, načelnik Sektora za zemlje jugoistočne Europe u MVEP RH, i Damir Sabljak, desk officer za Crnu Goru. Razgovaralo se o aktualnom položaju hrvatske manjine u Crnoj Gori.

Sastanci su organizirani kako bi se i ubuduće nastavila dobra suradnja među dvjema prijateljskim državama na dobrobit hrvatske zajednice u Crnoj Gori.


SUSRET VJEROUČENIKA BARSKE NADBISKUPIJE I KOTORSKE BISKUPIJE

Kotor, 28. listopada 2013. (Radio Dux) - Vjeroučenici Barske nadbiskupije predvođeni fra. Franom Dushajem u jednodnevom izletu u subotu 26. listopada 2013.posjetili su Boku Kotorsku. U prijepodnevnim satima dočekao ih je u Đurićima župnik i povjerenik za vjeronauk i župnu katehezu Kotorske biskupije don Siniša Jozić, koji ih je toga dana i vodio kroz Boku. Naime, prijateljstvo i druženje započelo je u svibnju ove godine kad su vjeroučenici Kotorske biskupije posjetili centar „Sveti križ" u Tuzima i pritom su obećali da će rado ugostiti svoje prijatelje.

Posjet je nastavljen obilascima Perastu i Gospi od Škrpjela, gdje mladi nisu krili oduševljenje viđenim. Don Srećko Majić, župnik u Perastu, ispričao je hodočasnicima zanimljivu povijest nastanka svetišta te predstavio životni put službenice Božje Ane Marije Marović.

S poviješću i sakralnim djelima katedrale Sv. Tripuna u Kotoru učenike je upoznao mons. Ilija Janjić, biskup kotorski. U sakralnom muzeju uz katedralu, uz ostale izloške, vjeroučenici su mogli vidjeti moći Sv. Tripuna te mnogih svetaca. Također su se pomolili na grobu blažene Ozane Kotorke, dominikanske trećoredice čije se neraspadnuto tijelo čuva u crkvi Sv. Marije od Rijeke. Posjetili su i franjevački samostan i crkvu Sv. Klare.

Središnji dio dana dogodio se u Dobroti u crkvi Sv. Eustahija gdje ih je primio župnik don Pavao Medač. Sv. Misa je slavljena zajedno s vjeroučenicima Kotorske biskupije koju je predslavio fra Frano Dushaj u koncelebraciji više svećenika Kotorske biskupije. U ispunjenoj crkvi mladim vjernicima fra Frano je istaknuo: „Djeco ovaj dan je dan učenja. Želim da budete bolji i ljepši i da mjenjate svijet na bolje." A zatim upitao: „Je li važno ići u crkvu? Boga ne možemo naći u knjigama niti u školskim klupama, nego u Crkvi i na Sv. Misi gdje te uvijek čeka Isus i majka Marija. Isus nas želi za suradnike, a ne za radnike".

Na kraju sv. Mise don Siniša zahvalio je svima koji su pripomogli u organiziranju ovog susreta i zaželio da svaki naš susret bude na veću slavu Božju, a nama na posvećenje. Lijep i bogat dan završen je zakuskom i čašćenjem nakon mise. Vjerujemo da će djeca ponijeti lijepe uspomene i da će posjet Boki i njezinim svetištima donijeti mnoge duhovne plodove i milosti, na Božju slavu, a nama na posvećenje.


KONCERT HRVATSKIH KLAPA "STIVANJA" I "SVETI KARLO" U TIVTU

Tivat, 20. listopada  2013. (Radio Dux) - Hrvatske klape „Stivanja" iz Trogira i muška klapa „Sveti Karlo" iz Okruga Gornjeg, održale su koncert u subotu u Domu "Gracija Petković" u Velikoj sali Centra za kulturu Tivat. Kao gosti na koncertu su nastupili klapa „Jadran" iz Tivta i vokalna solistkinja Nada Baldić iz Kotora. Koncert je organiziralo Hrvatsko nacionalno vijeće zajedno s tivatskim Centrom za kulturu. Nakon koncerta klape su nastavile druženje u Domu kulture "Josip Marković" u Donjoj Lastvi.

Više u foto galeriji Radio Dux-a


OBILJEŽEN DAN KRAVATE U KOTORU

Kotor, 18. listopada 2013. (Radio Dux) – Povodom Dana kravate tematsko druženje učenika hrvatske nastave organizirano je u petak u Domu kulture Škaljari u Kotoru. Budući da su učenici, na radionici kravate održanoj prošle godine u Tivtu, već naučili kako vezati kravatu, ove godine kravata nije više bila samo odjevni predmet, nego je postala predmet kreativne igre u kojoj su učenici pokazali svoje vještine.

Različite igre s kravatom prerasle su u pravo malo natjecanje. Iako su u formiranim ekipama (učenici iz Kotora vs. učenici iz Tivta) koje su se počele natjecati brzinu i spretnost pokazali svi, na kraju će pobijediti oni najmlađi. Među njima bilo je i dvoje djece iz Bara koji su s pojedinim učenicima iz Tivta boravili ljetos desetak dana na Maloj školi hrvatskoga jezika i kulture u Novom Vinodolskom. Nagradu – tortu okusili su svi natjecatelji.

Veselo druženje nastavljeno je u prostoriji Doma kulture koju su učenici ukrasili svojim likovnim radovima te origami košuljama i kravatama. Grickalice i sokove učenicima je omogućila Hrvatska građanska inicijativa.


Rovinj, KNJIŽEVNICI HRVATSKIH MANJINA S KNJIŽEVNICIMA U REPUBLICI HRVATSKOJ18. listopada 2013. (Radio Dux) - U organizaciji rovinjskoga Hrvatskog kulturnog društva "Franjo Glavinić" i ogranka Matice hrvatske, u petak su otpočeli 10. susreti književnika hrvatskih manjina s književnicima u Republici Hrvatskoj.

Na otvaranju u Domu kulture i nastup tenora Zorana Tomaića, održana je književna večer. Svoje su stihove govorili Stipe Cvitan iz Tribunja, koji živi na slovenskoj Obali, Ljubica Kolarić-Dumić iz Rijeke, podrijetlom iz Srijema, Nevenka Nekić iz Zagreba, Antonio Sammartino iz talijanskog Molisea, Šimun Šito Ćorić, glasnogovornik Hrvatskog svjetskog kongresa, Ana Šoretić iz austrijskog Hrvatskog Gradišća, Stjepan Šulek iz Njemačke te Sanja Berković Maljković. Domaćine je zastupala Nevenka Uljanić - Degobis, pjesnike je predstavila Sonja Dušić, a Stjepan Lukavečki i Milan Medak su recitirali stihove pjesnika iz dijaspore.

Prof. dr. Branimir Crljenko, predsjednik HKD-a i pokretač susreta, rekao je da su pokrenuti s ciljem približavanja pisaca iz domovinske i iseljene Hrvatske.

- U procesu ulaska Hrvatske u Europsku uniju mnoge su nam zemlje dijelile lekcije o pravima manjina, a da ih sami ne štite. Bili bismo itekako zadovoljni kada bi naše manjine u inozemstvu imale prava kakve naša država daje manjinskim zajednicama, pri čemu se ne gleda koja je od njih autohtona, a pravi je primjer Rovinja. Sada, kada smo nakon ulaska u EU ravnopravni s drugim članicama, mogli bismo aktivnije tražiti zaštitu naše manjine, zaključio je Crljenko.

Ovogodišnji stručno-znanstveni skup susreta posvećen je književnosti između dviju domovina, jezičnim i kulturnim prožimanjima i standardima zaštite manjina. Otvorila ga je Ana Šoretić, koja je govorila o trideset godina hrvatsko-gradišćanskog kazališta u Cogrštofu. Antonio Sammartino svoj je ogled posvetio suvremenoj književnosti moliških Hrvata. Mirko Orlić predstavio je hrvatske pjesnike u Slovenskom primorju.

Stjepan Šulek predstavio je svoju knjigu članaka objavljenih u Hrvatskom slovu "Kad mislim na Hrvatsku". Sanja Vulić govorila je o sudbini hrvatskoga Srijema. Nevenka Nekić predstavila je roman "Šana se udaje" Ante Jakšića iz života bečkih Hrvata. Ljubica Kolarić-Dumić govorila je o današnjici Kukujevaca u Srijemu. Šimun Šito Ćorić osvrnuo se na perspektive Hrvata izvan domovine nakon ulaska Hrvatske u EU i 20 godina Hrvatskog svjetskog kongresa. Tanja Tomaić govorila je o položaju talijanske manjine u Statutu Istarske županije, a Đuro Vidmarović o autocenzuri kao obliku odnarođivanja Hrvata u Boki kotorskoj.

/Glas Istre/


GOST RADIO DUX-A - MIRKO VIČEVIĆ PREDSJEDNIK HGD CG

Kotor, 18.listopada 2013. (Radio Dux) - U prethodnoj emisiji „Tragom Hrvata Boke i događaja" ugostili smo Mirka Vičevića, predsjednika HGD-a Crne Gore i izbornika juniorske reprezentacije Crne Gore u vaterpolu, koja je pod njegovim vodstvom osvojila zlatno odličje na EP-u na Malti proteklog mjeseca.

„Smatram ovo fantastičnim uspjehom naših momaka, koji su to zaslužili. Sve je rezultiralo upornim radom, uloženom energijom, odricanjem pa na kraju dođe i rezultat. Nagovještavao sam prije mnogo puta da idemo boriti se za najviši vrh. Bio sam siguran u kvalitet momaka i u ono što smo zajednički uspjeli stvoriti. Nismo izgubili niti jednu utakmicu na turniru, najteže je bilo protiv Italije u polufinalu. Možda rezultat 7:5 u finalu protiv Srbije nije prava slika naše nadmoći, jer smo tijekom cijelog meča vodili s više golova razlike.

Svakako da je ovo godina za pamćenje, kada je u pitanju crnogorski vaterpolo – sve je krenulo sjajnim rezultatom seniora i srebrom na šampionatu svijeta, kadeti su se okitili drugim mjestom na najvećem i najjačem turniru za to godište u Beogradu, a godinu su na sjajan način zaokružili juniori osvajanjem zlatne medalje na prvenstvu Europe."- kazao je Vičević.

Radio Dux: Kakve aktivnosti planira HGD do kraja godine ?

Mirko Vičević: Hrvatsko građansko društvo Crne Gore do kraja godine planira brojne aktivnosti, prije svega to je prezentacija monografije društva, koja je upravo izašla iz tiska Sljedećeg mjeseca u sklopu Dana Općine Kotor u suradnji s Muzičkom školom i Općinom organiziramo izvedbu Mise br.2, autora Jernima Fiorela, koji je posvetio Kotoru još davne 1874. godine, tradicionalni koncert od Kvarnera pa do lijepe Boke, božićni koncerti u Kotoru, Baru, Tivtu i Podgorici, izrada kalendara kalendara za narednu godinu.

Radio Dux: Prethodnog mjeseca izašao je 100. jubilarni broj Hrvatskog Glasnika, u ovoj krizi nameće se pitanje financijskih i drugih problema?

Mirko Vičević: Ulažemo dosta napora kao društvo, uredništvo. Evo dvije godine uspjevamo izlaziti kao mjesečnik, ali smo u problemima tako da ćemo razmotriti situaciju i možda kao nekada se vratiti na opciju i izlaziti kao dvobroj. Ovom prilikom bih se zahvalio redakciji, koja je volonterska i svima koji pišu za Hrvatski Glasnik na dobrovoljnim - volonterskim osnovama. Od ljeta do danas imamo nove zahtjeve za pretplatu, što je jako dobro. Tiraž je 500 primjeraka. Uspjevamo zatvoriti financijsku konstrukciju najviše zahvaljujući donatorima, a to je prije svega Grad Zagreb i Milan Bandić , kojem se ovim putem zahvaljujem.

Radio Dux: Jedan od problema je prostor, zakup kao i uvjeti rada na bazenu ?

Mirko Vičević: Hrvatsko građansko društvo je steklo sve moguće uvjete da postane Društvo od posebnog značaja za grad Kotor. To je nešto s čime bismo ove probleme lakše riješili, jer sredstva koja dobijamo strogo su namjenska, tako da nemamo slobodnih sredstava, kojima bi plaćali zakupninu ili neke druge aktivnosti.

Cijeli razgovor možete poslušati u našoj rubrici Emisije – "Tragom Hrvata Boke i događaja".


NASTAVAK RADA DOPUNSKE ŠKOLE ENGLESKOG JEZIKA

Kotor, 18.listopada 2013.(Radio Dux) - Dana 5.listopada, s radom je nastavila Dopunska škola engleskog jezika u Kotoru, voditeljice prof. Milene Pilastro Kovačić, uz potporu HGI-ja.

Školu je za 2013./2014. godinu upisalo ukupno 30 polaznika. Nastava se odvija u kancelariji HGI-ja u Kotoru. Termini održavanja nastave su subotom, i to prema sljedećem rasporedu: - za učenike 1. i 2. razreda osnovne škole u 9 sati - za učenike 3. 4. i 5. razreda osnovne škole u 10:15. i - za učenike 6. 7. i 8. razreda osnovne škole u 11:30.

Dopunska škola ima za cilj da besplatno pruži potporu djeci tijekom njihovog školovanja, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost polaznika. Tijekom školske 2013./2014. godine, polaznici će, osim redovne školske nastave, sudjelovati i u tematskim radionicama na engleskom jeziku.

Za narednu školsku godinu planirano je da se dopunska nastava proširi i na Općinu Tivat, o čemu će svi zainteresirani biti pravovremeno obaviješteni putem Radio Dux-a i službenih web stranica Hrvatske gradjanske inicijative i Hrvatskog nacionalnog vijeća.


10. LISTOPADA 2013.

ZA BRŽU REALIZACIJU SPORAZUMA

Podgorica, 10. listopada 2013. (Radio Dux) - Realiziranje sporazuma sa vladajućom partijom, mora se realizirati dinamičnije, za što će se koalicija manjinskih stranaka u Skupštini Crne Gore više zalagati, priopćeno je nakon sastanka na kojem su nazočili predsjednik Bošnjačke stranke, Force i Hrvatske građanske inicijative, Rafeta Husovića, Nazifa Cungua i Marija Vučinović i njihovih suradnika.

"Dosadašnja saradnja manjinskih partija se pokazala uspješnom u dijelu usvajanja ustavnih amandmana, koji obavezuju predstavljanje manjinskih predstavnika u pravosuđu, Tužilaštvu i Ustavnom sudu, a pogotovo je dobra saradnja rezultirala odbijanjem Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojom je spriječena centralizacija u zdravstvu, što bi bilo u suprotnosti sa političkim ciljevima manjinskih stranaka".

/Vijesti/


5. listopada 2013.

SVEČANA MISA U POVODU 100 OBLJETNICE POSVEĆENJA BOGORODIČINOG HRAMA

Prčanj, 5. listopada 2013. (Radio Dux) - U povodu stote obljetnice posvećenja Bogorodičinog hrama na Prčanju i 1700 godina Milanskog edikta danas je pontifikalnu Svetu misu misu služio nadbiskup mons. Luigi Pezzuto apostolski nuncij za Crnu Goru.
Brojne mještane, vjernike, zvanice i goste pozdravili su kotorski bskup mons. Ilija Janjić i župnik don Ivo Ćorić koji su istakli povezanost identiteta i vjere kroz tradiciju o čemu svjedoči Bogorodičin hram.

Među brojnim vjernicima i zvanicama svečanoj Svetoj misi prisustvovali su Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, minstri Marija Vučinovič i Branislav Mićunović, komandat Mornarice Vojske CG Darko Vuković, gradonačelnica Kotora Marija Ćatović, potpredsjednik općine Kotor Nikola Bukilica i drugi.
Crkva je posvećena rođenju Bogorodice i poznata je kao Bogorodičin hram, po svojoj veličini je najveći sakralni objekat u Boki i jedan je od najvećih na Jadranu. Crkva je duga 35, a široka 23 metra, a sa kupolom visoka 31 metar..
Izgradnja je započela 5. svibnja 1789. godine prema projektu mletačkog arhitekte Bernardina Maccaruzzia. Brodovlasnici iz Prčnja su se tada obavezali da će polovinu svoje dobiti odvajati za troškove izgradnje, kao i da će besplatno dovoziti veoma cijenjeni bijeli kamen sa Korčule, koji je korišćen u izgradnji.
Izgradnja je trajala dugo zbog prekida koji je napravljen u periodu između 1807. i 1867. godine, uslijed političkih i ekonomskih neprilika u Europi. Bogordičina hram je završena tek 1909. godine, a u narednim godinama je rađeno na detaljima.
Godine 1909 crkva je otvorena za Službu Božiju, a 1913 svečano je posvećena od kotorskog biskupa Frana Uccellini-a, kome pripadaju velike zasluge za dovršenje crkve.
Više pogledajte u našoj foto galeriji.

4. listopada 2013. 

Izvor:  Radio Dux)


ZAJEDNIČKA REALIZACIJA PROJEKATA CENTRA ZA OČUVANJE KULTURA MANJINA I HNV-A

Na poziv direktora Centra za očuvanje kultura manjina CG Derviša Selhanovića, u Podgorici je u petak, 4. listopada upriličen sastanak s predsjednikom HNV-a Zvonimirom Dekovićem i članom Upravnog odbora Centra mr. Miomirom Abovićem.

Direktor Selhanović predložio je da se u suradnji s HNV-om krene s realiziranjem zajedničkih projekata i akcija, čiji bi nositelj bio Centar za očuvanje kulture manjina.

Kao prvi zajednički projekt, predloženo je da se u Podgorici održi hommage Viktoru Vidi u povodu stote godišnjice rođenja ovog iznimnog hrvatskog književnika.

Direktor Centra ovom je prigodom poklonio dosadašnja izdanja časopisa "Kod" za potrebe hrvatske knjižnice,,Ljudevit Gaj" u Donjoj Lastvi.


1. listopada 2013.

STARA ZVONA SV. ROKA U NOVOM RUHU

Donja Lastva, 1. listopada 2013. (Radio Dux) - Na zvoniku crkve Svetog Roka u Donjoj Lastvi u tjeku je renoviranje i rekonstrukcija starih zvona i sata koji se nalazi na pročelju zvonika.

Zvona su još uvjek u odličnom stanju, zvuk je jako kvalitetan a izlivena su 1919. godine u Ljubljani. Upravo radimo na rekonstrukciji postolja na kojim se nalaze od postavljanja, zatim slijedi čišćenje zvona, elektrifikacija jer do sada se ručno zvonilo kao i postavljanje mreža kako bi ih zaštitili od golubova koji slijeću u zvonik. U planu je stavljanje u funkciju starog sata koji se nalazi na zvoniku kazali su nam djelatnici specijalizirane firma iz Kaštela koja se bavi isključivo održavanjem zvona. Novi lastovski župnik don Nikola Majić kazao je da bi radovi trebali biti završeni do petka, a za nedelju 6. listopada planiran je blagoslov zvona i rekonstruirane župne kuće u Donjoj Lastvi. Radovi na rekonstrukciji zvona koštaju oko 15.000 eura, sredstva je djelimično obezbjedila Kotorska biskupija, donatori i sam župnik. Crkva Svetog Roka ima jedan od najljepših zvonika u Boki, započeli su je graditi mještani 27.srpnja 1885.god a završena je 31.svibnja 1886. Više možete poslušati u našoj narednoj emisiji "Tragom Hrvata Boke i događaja" koja je na programu u četvrtak 3.listopada u 13 sati u kojoj ćemo ugostiti novog župnika don Nikolu Majića i poslušati razgovor sa meštrima zvonarima iz Kaštela koji obavljaju težak i specifičan posao. Jedan kolega je kazao da se nije nadao da će galebove gledati sa leđa i tako od kampanel do kampanela uzduž Jadrana" kazali su nam meštri iz Kaštela na vrhu zvonika.

Više u našoj foto galeriji Radio Dux-a

Miro Marušić


23. rujna 2013. g.-Dom kulture „Josip Marković" u Donjoj Lastvi

PREDSTAVLJENA KNJIGA "BAŠTINSKE TEME BOKE KOTORSKE"

Izvor: Radio Dux

„Baštinske teme Boke Kotorske" naziv je knjige autora dr. Vinicija B. Lupisa, koja je prezentirana u ponedeljak u Domu kulture „Josip Marković" u Donjoj Lastvi.

Knjiga je objavljena u nakladi „Gospe od Škrpjela" i Instituta „Ivo Pilar", a prvi puta je predstavljena publici ljetos u crkvi na svetilištu „Gospa od Škrpjela".

O knjizi su govorili Ilija Janović-predsjednik Opštinskog odbora HGI i autor, dok je moderator večeri bila profesorica Ana Šarčević.

Više...


Tivat, 22. rujna 2013. (Radio Dux)

KNJŽEVNO VEČE VIKTORA VIDE U ZAVIČAJU

U povodu stote godišnjice rođenja hrvatskog pjesnika Viktora Vide u nedelju, 22 rujna, je održana književna večer u Velikoj dvorani Doma kulture " Josip Marković " u Donjoj Lastvi.

O njegovu stvaralaštvu govorili su Božidar Petrač, predsjednik Društva hrvatskih književnika, i Boris Domagoj Biletić, pjesnik, urednik i zamjenik predsjednika Društva, koji su tom prigodom predstavili knjigu "Antologija o Viktoru Vidi", Vlatko Simunović, urednik i izdavač iz Podgorice i mr. Miomir Abović, profesor iz Tivta. Medijator večeri je bio Adrijan Vuksanović.

O Vidinom životu i stvaralaštvu, vezi između Boke, Podgorice, školavanja u Zagrebu i Italiji životu i stvaranja u Argentini kao hrvatski emigrant- govorio je novinar Vlatko Simunović.

Više...


MINISTAR NUMANOVIĆ POSJETIO HNV CG

Donja Lastva, 20. rujna 2013. (Radio Dux)

U petak 20. rujna održana je prva sjednica Hrvatskoga nacionalnog vijeća u novome sazivu u prostoriji Tajništva HNV-a u Domu kulture " Josip Marković " u Donjoj Lastvi. Sastanku je nazočio i Ministar za ljudska i manjinska prava Numanović, koji je pozdravio članove vijeća. U razgovoru s predsjednikom Hrvatskoga savjeta Zvonimirom Dekovićem, Numanović je ukazao na značajnu ulogu savjeta u institucionalnom unapređenju i zaštiti prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, kao i neophodnoj bližoj suradnji savjeta i resornog Ministarstva.

Više...


KONCERT NADE BALDIĆ U DOMU KULTURE U DONJOJ LASTVI

Donja Lastva 10. rujna 2013. (Radio Dux) - Povodom blagdana Male Gospe, krsnoga imena velikog dijela mještana Donje Lastve, u Domu kulture „Josip Marković" u Donjoj Lastvi održan je koncert kotorske sopranistice Nade Baldić.

Vidno raspoložena publika odlično je prihvatila lijepo osmišljen spoj zabavne, klasične i duhovne glazbe. Poštovatelji Nadina topla soprana, nalik Terezinom, imali su priliku da, uz klavirsku pratnju prof. Dejana Krivokapića, uživaju i u nastupima gostiju- mješovite klape „ Vazda mladi- veterani" iz Tivta, vokalnog ansambla „Providenca" iz Kotora i sopranistice Milice Zdravković.

Sopranistica Baldić je pored popularnih pjesama zabavne glazbe, izvela i nekoliko svojih autorskih kompozicija. Koncert je održan pod pokroviteljstvom gospodina Zvonimira Dekovića, predsjednika Hrvatskog nacionalnog vijeća, i Centra za kulturu Tivat. Koncertu je nazočila i predsjednica HGI-ja i ministrica u Vladi Crne Gore, gospođa Marija Vučinović.

Share/Save